alexa  Menu
wordpress çoklu dil seçeneği
WordPress çoklu dil seçeneği

  15.10.2016 ,   6 yorum ,   1.411 kez okundu.


WordPress kullanıyorsanız eklentilerden haberdarsınızdır. Birçok özelliği kod yazmadan eklentiler yardımıyla sitenize kazandırabiliyorsunuz. İşte bu özelliklerden bir tanesi de çoklu dil seçeneği. Blog sayfası, kurumsal bir site, e-ticaret sitesi ve aklnıza ne tür bir site geliyorsa eğer bu siteler için çoklu dil desteği düşünüyorsanız bahsedeceğim eklenti tam size göre.

Aslında bu konuda çok fazla tercih edilen eklentilerin başında WPML geliyor. Fakat WMPL ücretli olduğu için Polylang eklentisini tercih edebileceğinizi düşündüğüm için paylaşmak istedim. Çünkü çok basit ve çok kullanışlı bir eklenti olduğu kanaatindeyim.

Eklentinin ücretli bölümleri de var aslında fakat sizin için gerekli olan sadece gireceğiniz içeriği birden fazla dilde kullanıcıya göstermek ise bu eklenti tam size göre. Buarada şunu da belirtmekte fayda var: bu eklenti çeviri yapmıyor. Yani yazdığınız içeriği başka bir dile çevirmiyor. Sadece size aynı içeriği birkaç farklı dilde veya farklı dillerde farklı içerikler yayınlama imkanı sunuyor.

Eklentiyi buradan edinebilir inceleyebilirsiniz. Daha detaylı ise aşağıdaki videoda anlatmaya çalıştım.

 

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...


online öğren

youtube kanalım

wordpress tema dersleri

bootstrap dersleri

6 yorum / geribildirim
 1. 15.10.2016, 19:07:22 tarihinde korkmaz demiş ki:

  Merhaba,
  woocommerce altyapılı site kurulumu yapıyorum. Birkaç sorum var. Biliyorsan cevaplayıp yardımcı olmanı rica ederim.

  1- Woocommerce altyapısını tam olarak destekliyor mu?
  2- Sitenin kurulumunu Türkçe yaptıktan sonra eklentiyi yükleyip kullanmam sorun olur mu?
  3- WPML ‘de string translation özelliği var. Bu özellikle tema içerisinde kullanılan yazılarda çevrilebiliyor. Bu eklenti bunu yapıyor mu?

  Tüm paylaşımların içinde eline, yüreğine sağlık.

  Not: Sitenin sayfa yenileme süresi çok kısa. Video izlerken veya yorum yaparken sayfa yeniliyor ve herşeye en baştan başlamak gerekiyor. Bu yorumu notepadde yazıp kopyala-yapıştır yapmak zorunda kaldım. o derece sıkıntı yaratıyor. Bilgin olsun.

  • 15.10.2016, 20:41:24 tarihinde Anar SAMADOV demiş ki:

   Merhaba,
   1- Woocommerce ile denemedim açıkcası. Tavsiyem localde denemeniz. Fakat şöyle bir plugin yapmışlar https://wordpress.org/plugins/woocommerce-polylang-integration/ belki işini görür.
   2- Sorun olmaz ben öyle kullandım videoda zaten.
   3- String translation özelliği var polylangin de. Ama tabi temada elle yazdığın yazıları değil de değişkenlerde kullandıklarını algılıyor. Mesela bileşenleri gibi.

   Not: söylemeniz çok güzel oldu. hiç aklıma gelmemişti video kısmı kusura bakmayın. hemen düzenliyorum.

  • 15.10.2016, 20:46:12 tarihinde Anar SAMADOV demiş ki:

   Bir de bunu yapmışlar https://polylang.pro/downloads/polylang-pro-for-woocommerce/. Demek ki desteklemiyor woocommerce i.

   • 16.10.2016, 12:22:43 tarihinde korkmaz demiş ki:

    Tahmin ediyordum. Basit blog yapısı wp siteler için ücretsiz en iyi dil eklentilerinden biri bu ama içinde woocommerce bulunduruyorsa ve e-ticaret, blog yapıları aynı anda kullanılıyorsa WPML bu konuda tek sanırım. Yine de cevabın için teşekkürler.

 2. 16.10.2016, 12:12:27 tarihinde cuneyt demiş ki:

  Anar bey anlatım güzel olmuş elinize sağlık lakin footer alanından basetmemişsiniz.
  Her dil seçeneği ile birlikte footer alanında değişmesi gerekiyor onu nasıl yapıcaz

  • 16.10.2016, 14:13:22 tarihinde Anar SAMADOV demiş ki:

   Footer alanındaki yazıyı bir değişkenden çekmeniz gerekiyor bunun için de footerdakı yazıyı bir widget ile alabilirsiniz.Yani o alana bir widget tanımlayacaksınız.

Güvenlik kodu *