alexa  Menu
abbyy finereader ile resmi yazıya çevirme

Abbyy FineReader ile resmi yazıya çevirme

  25.07.2015 ,   4 yorum ,   35.273 kez okundu.

Bazen elimizdeki birkaç sayfalık bir yazıyı veya herhangi bir kitaptaki birkaç sayfalık bir bölümü bilgisayara aktarmamız gerekiyor. Fakat resim olarak değil de, direk yazı olarak aktarmamız işimizi çok kolaylaştırır değil mi? Ama biz tarayıcı ile istediğimiz sayfaları bilgisayara resim olarak aktarabiliyoruzdur. İşte bu durumda resmi yazıya çevirme işlemini Abbyy FineReader programı ile gerçekleştirebiliyoruz.

Programın nasıl kullanıldığını videoda gösterdim ama programla ilgili birkaç kelimeyi yazmak istiyorum. Programın bana göre artısı çok. Mesela hemen hemen istediğiniz dildeki metinleri resimden yazıya dönüştürebiliyor. Fakat dili belirtmeniz gerekiyor. Örneğin rusça bir metni programa aktarırken ingilizce seçiliyse ortaya çıkacak metin cem yılmazın ifadesiyle “ortaya karışık” gibi birşey olur 🙂 İstemediğiniz kadar işaretlemeler çıkabilir karşınıza. O nedenle dönüştürülmesi gereken dili seçmeniz gerekiyor.

İsterseniz kendiniz bir alfaba seçerek dönüştürme yapabiliyorsunuz. Örneğin metin türkçedir ama içerisinde ingilizce kelimeler geçiyordur. Bu durumda “w” harfi dönüştürülmeyebilir. Sebebi de türkçede öyle bir karakterin olmaması. Bu durumda kendiniz bir alfabe oluşturarak örneğin türkçe alfabeyi baz alır içerisinde “w” harfini de seçersiniz. Neticede resimdeki tüm harfleri çevirmek mümkün olur.

Yine videoda da dediğim gibi yüzde yüz bir dönüştürme olmayabilir. Dönüştürme işleminin başarılı olması için elinizden geldiği kadar resimlerin netliğini sağlayın. Resim ne kadar net olursa çevirme işlemi de o kadar başarılı olur.

Şimdi buyurun videoyu izleyerek gözünüzde büyüttüğünüz resmi yazıya çevirme işlemini kolay bir şekilde çözün 🙂

Diğer videoları da izlemek istiyorsanız buradan youtube kanalıma gözatabilirsiniz. Yeni eğitimler için destek olmak adına beğendiğiniz eğitimleri ve kanalımı arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

4 yorum yapılmış

  Gözde

  Yeni projem için gerçekten ihtiyacım olan birşeydi teşekkürler 🙂

  05.08.2015, 23:32:22

  Onur

  Emek için teşekkürler. Kullanışlı bir program

  27.11.2015, 17:27:23

  Arif Eroğlu

  Anar Gardeşim
  Bence siz yine eskisi gibi PHP konularına ağırlık verseniz iyi olur derim. Onlara daha çok ihtiyacımız var.

  16.12.2015, 11:28:16

Yorum yapın..

isim yerine gerçek isim ve soyisim yazılmadan yapılan yorumlar kesinlikle onaylanmıyor bilginiz olsun.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


%d blogcu bunu beğendi: