alexa  Menu

Aliexpress üzerinden güvenilir alışveriş ve mağaza tavsiyesi

  10.03.2018 ,   1 yorum ,   10.672 kez okundu.

Günümüzde teknolojiden azacık anlayan (hatta anlamayanlar  da) online alışveriş yapıyor. Çok güzel birşey olduğunu düşünüyorum ama çeşitli sebeplerden kullanmayan, beğenmeyenler de var. Onları da anlıyorum tabiki. Çünkü güven, alacağınız şeye dokunmak istemek, giyimse üzerinizde görmek istemek gibi birtakım istekler olabilir ve gayet de normal.

Fakat daha çok güvenlik kısmına herkes takıla biliyor haklı olarak. Bunun da 3D şifreleme ve s gibi çözümleri mevcut. Aslında bana göre güvenlik kısmı bilinçli kullanıcı olmakla aşılabilir. Yani siz alacağınız eşyayı nereden aldığınıza, sitenin güvenli olup olmadığına, şifre girerken bilgisayara kaydetmemeye, güvenli şifre kullanmaya, kredit kartını kullanırken mutlaka 3D şifrelemenin aktif olmasına, e-posta adresinizin iki adımlı şifrelemenin aktif olması gibi birtakım güvenlik önlemlerine dikkat ederseniz bir sıkıntı yaşamayacağınızı düşünüyorum.

Gelelim Aliexpress üzerinden güvenli alışveriş için nerele dikkat etmeniz gerektiğine. Öncelikle daha önce blog sayfamda onlayn alışveriş ile ilgili yazı paylaşmıştım. Onu da okumanızda fayda var diye düşünüyorum.

Şimdi, bildiğiniz gibi ebay, aliexpress gibi siteler kendileri ürün satmıyor. Genel olarak insanlar bu sitelerde kendi sanal mağazalarını oluşturarak ürünler satıyorlar. Haliyle güvenli satıcılar olduğu gibi, güvenilmemesi gereken satıcılar da var malesef.  Bu yüzden alışveriş yaparken mutlaka mağazanın genel puanına dikkat etmeniz gerekir. Ebayde daha çok bireysel satıcılar mevcut. Yani mağaza açmadan direk ürününü satıyor. Yani dikkat etmeniz gereken satıcının puanı oluyor. Ama aliexpress üzerinde genelde sanal mağazalar oluşturuluyor ve mağazaya puan veriliyor. 5 üzerinden genelde en az 4 puan almış mağazalara güvenilbilir diye düşünüyorum. En azından şuana kadar yaptəğım alışverişlerde bir sıkıntı yaşamadım. Fakat bu da son değil, önemli noktalardan birisi de mağazanın “Top Brand” olması.  Bu ne demek? Top Brand olarak işaretlenmiş markalar ya direk aldığınız ürünün markasına aittir ya da onların distrübütörüdürler. Yani size orjinal ürünler gönderirler ve çoğu zaman sıkıntı olduğunda geri kabul ediyorlar. Veya 6 ay garanti verebiliyorlar.

Bu yüzden tavsiyem sadece ve sadece “Top Brand”  mağazalardan alışveriş yapmanız. (İstisnalar olabilir.) Peki nereden bulacaksınız bu mağazaları? Aliexpress şurada en çok oy almış “Top Brand” mağazaları göstermiş.

Aliexpress sitesinde gezinirken aşağıdaki gibi bir işaret gördüğünüzde o mağazanın “Top Brand” olduğunu anlayabilirsiniz.

Tavsiyelerim bunlardı. Paylaştığım linkte almak istediğiniz ürüne göre mağazalar bulabilirsiniz. Fakat ben de birkaç “Top Brand” mağaza paylaşarak işinizi kolaylaştırmak istiyorum. Tabi benim paylaşacaklarım daha çok teknoloji ürünleri içeren mağazalar olacak. 🙂

 1. Ugreen Official Store –  bu mağaza Tablet ve Telefon aksesuarları satmaktadır. Kaliteli USB kablolarını, şarj aletlelerini, USB çeviricilerini, HDMI kablolarını falan bulabilirsiniz.
 2. Mark Ryden Official Store – bu mağazada harika sırt çantaları, laptop çantaları, seyahat çantaları bulabilirsiniz. Çantalara entegre edilmiş USB çıkışları falan çok hoşuma gitti mesela.
 3. Kingston Official Store – bu mağaza ise Kingstona ait ve bellek kartları satıyorlar.
 4. yi Official Store – bu mağazada Dash kameralar, ev kameraları, aksiyon kameraları bulabilirsiniz.
 5. GZCZ Official Store – bu mağazadan birkaç kez cüzdan aldım. Şuan kullandığım cüzdan da dahil harika ürünler. Deri cüzdanlar. Çok da pahalı değil ve gerçekten kaliteli ürünler.
 6. WORKPRO Official Store – bu mağaza da çok sevdiğim (hobim diyebilirim) el aletlerini satıyor. Aracınız veya eviniz için kullanabileceğiniz harika alet setleri satıyorlar.

Şimdilik paylaşacaklarım bunlar. Umarım işinize yarar )) güvenli ve iyi alışverişler ))

1 yorum yapılmış

  Burak

  Çok detaylı güzel anlatım olmuş. Güvenlik konusunda şüphe duyan arkadaşların akıllarında şüpheyi almışsın hocam. Teşekkürler.

  04.07.2018, 7:18:08

Yorum yapın..

isim yerine gerçek isim ve soyisim yazılmadan yapılan yorumlar kesinlikle onaylanmıyor bilginiz olsun.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


%d blogcu bunu beğendi: