alexa  Menu
gravatar

Blog yorumlarında avatar ekleme. Gravatar nedir?

  26.04.2010 ,   16 yorum ,   10.619 kez okundu.

Gravatar nedir diye bir başlık yazınca nedense aklıma hep Gavatar kelimesi geliyor 🙂 hayırlısı 🙂 Efendim blog açmadan önce başka bloglara girdiğimde hep yorumlara bakarken herkesin yorumda profil resmi dediğimiz avatarı olduğunu görüyordum. Ama sanıyordum ki sadece blog’u olanların oluyor avatarı 🙂  Ama aslında öyle değil. İsteyen herkes kendi mailine ait bir avatar resmi seçebilir. İster kendi isterse de başka birinin WordPress altyapılı blogunda yorum, makale yazdığında avatar resmi aynı oluyor. Bu yazımda bunu nasıl yapabilir onu anlatacağım. Belki merak edenler vardır diye anlatmak istedim. Bu konuyu resimlerle anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle blog’larda hangi mailinizi kullanacaksınız onu belirliyorsunuz. ben bir mail seçtim. www.gravatar.com sitesine girerek işlem yapacağınız maili giriyorsunuz. Alttaki resimde gördüğünüz gibi bir ekran çıkacaktır karşınıza. Sign Up düğmesine tıkladığınızda mailinize aktivasyon kodu gelecektir.

gravatar sign up

Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi aktivasyon mailinin gönderildiğine dair mesaj veriyor.

gravatar

Gmail çıktısını aşağıdaki resimde gösterdim.

gravatar

Bu adımdan sonra aktivasyon linkine tıklayarak profil sayfanıza gidebilirsiniz.

gravatar

Açılan sayfada mailinize bir rumuz seçebilirsiniz.

gravatar

Doğru rumuzu seçmek lazım tabi 🙂 yoksa hata mesajı alabilirsiniz 🙂

gravatar

Doğru rumuzu da seçtikten sonra şifre belirlemenz gerekiyor.

gravatar

Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi şifre hatalı. Şifrede harf ve rakam olması gerekiyor. Yani güçlü bir şifre seçmeniz şart

gravatar

İşte bu kadar. Artık bir gravatar profiliniz var. Aşağıdaki sayfaya ulaştıktan sonra , Add one by clicking here! yazısına tıklayarak resim seçmeniz gerekiyor.

gravatar

Nereden resim seçeceğinize dair bir pencere çıkacaktır karşınıza. Aşağıdaki resimden de gördüğünüz gibi Bilgisayarınızdan, başka bir siteden, Web Kameradan, daha önce eklenen resimlerden birini seçebilirsiniz.

gravatar

Yukarıdaki resimde Bilgisayarımdan seçeneğini seçtim ve aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi bilgisayarımdan bir resim ekledim.

gravatar

Next düğmesine tıkladıktan sonra resmi Gravata standartına göre ayarlamanız gerekiyor.

gravatar

Geldik son sayfaya. Burada size 4 sınıflandırma sunuluyor. Burada ilk seçeneği seçtim. Bu sınıflandırma ne için gerekli? G – avatarınızın tüm siteler için uygun olduğunu belirtiyor. Diğerleri ise kötü içerikli siteler için sınıflandırılmıştır.

gravatar

Artık siz de iste kişisel blog sayfanızda isterse de tüm bloglarda kendi avatarınızı kullanarak yorum yazabilirsiniz. Kolay gelsin hepinize 🙂 Başka bir yazıda görüşmek üzere 😛 🙂

16 yorum yapılmış

  Ramazan Benek(Ankara

  "Damdan düşenin halinden damdan düşen anlar" der Nasreddin Hoca.. Bir BÖTE'linin derdinden de BÖTE'li anlıyor işte 🙂 İki gün önce gravatar'da avatar oluşturmak istedim, becerememiştim, iyi oldu 🙂 Eline sağlık..

  26.04.2010, 20:27:51

  celal

  Güzelmiş…Ellerinize sağlık:)

  açıkçası ilk bakışta "ne gerek var?" dedim ama işin güzelliğini(tüm bloglar da aynı avatar) görünce size hak verdim.gerek var yani:D

  kolay gelsin…

  27.04.2010, 21:19:37

  kömeç

  selamlar bunların hepsini belli yönergeleri takip ederek yapmıştım fakat şimdi bu yorumda olacağı gibi wordpress te yaptığım hiçbir yorumda profil resmim çıkmıyor neden olabilir bi fikriniz var mı_?

  17.05.2010, 15:50:08

  atassh

  evet o maille yapmıştım ama şimdi ilgili bir akadaş ilgilendi benimle halletti. sana da ilgilendiğin için teekkür ederim

  19.05.2010, 3:46:17

  kelebek

  tşkler .. paylaşım için

  03.06.2010, 20:08:08

  Çağatay Kara

  Konunuzu izin alarak blogumda linkinizi yayınlamak istiyorum

  22.07.2010, 2:14:35

  Çağatay Kara

  WordPress te twitter bağlantısını yapamadım ve bildiğiniz türkçe galeri varmı? Yeri değil ama

  22.07.2010, 2:25:54

  Gülüg&uuml

  Ay ben de bilmiyordum bunu. Az önce yazını okuyarak yaptım. 🙂 Teşekkürler…

  18.08.2010, 3:15:26

   Anar Samadov

   🙂 Böyle daha iyi oluyor.. istediğin wordpress tabanlı (hatta sanırım başka sistemler de kullanıyor artık) sitede yorum bırak, ya da makale yaz resmin gözüküyor.
   Çok güzel düşünülmüş..

   WordPress PORTALI kurulmuş bir bakıma 🙂

   18.08.2010, 3:36:36

  Şamil

  Anar Bu paylaştın bilgiler, Dersler için sana çok teşekür ederim senin sayende deslerini izliyerek bir basit olsada site yaptım ve bazı kodları ezberlemiş oldum ve daha önce hiç bilmidim bişeydı bu.

  Sadece Teşekür etmek istedim.

  Tekrar Teşekür Ederim.

  20.02.2011, 3:17:09

  Gökhan Atılgan

  Teşekkürler yaptım bakalım olmuş mu resmim çıktıysa olmştur. Güzel paylaşım…

  30.07.2011, 20:11:19

Yorum yapın..

isim yerine gerçek isim ve soyisim yazılmadan yapılan yorumlar kesinlikle onaylanmıyor bilginiz olsun.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


%d blogcu bunu beğendi: