alexa  Menu

İş Başvurusunda Nelere Dikkat Edilmelidir?

  09.07.2015 ,   yorum yapılmadı ,   2.952 kez okundu.

Günümüzde iş bulmak oldukça zor bir hal aldı. Alınan sertifikalar, diplomalar, önceki iş yerinden edinilen tecrübeler, yaş kriterleri, işe yatkınlık, birden fazla dil bilmek gibi birçok kriter aynı anda isteniyor. İş verenler işe aldıkları kişiyi iyice inceliyor ve başvuranlar arasında kendisine en fazla faydalı olabilecek birini arıyor. İş arayanların özellikle iş başvurusu sırasında dikkat etmesi gereken birkaç konu bulunmaktadır. Eğer başarılı bir başvuru süreci geçirmek aradığınız işi kısa sürede bulmak istiyorsanız iş başvurusu sırasında yapılması gerekenleri tam olarak bilmelisiniz. Umarım faydasını görürsünüz 🙂

Kendinizi Doğru Şekilde Anlatmalısınız

İş başvurusu sırasında heyecanlanmak ve kendini doğru şekilde anlatamamak iş arayanların en büyük sıkıntıları arasında yer almaktadır. Bir konuda aşırı heyecanlanmamak için o şeyi çok önemsememeniz gerekiyor. İş görüşmesi sırasında kesinlikle sanki bu işe alınmayacağını düşünerek ve bu iş olmazsa başka işlerde bulabileceğinizi düşünerek hareket etmelisiniz. Bir şekilde heyecanınızı bastırmalı ve günlük hayattaki gibi rahatça konuşabilmelisiniz. Konuşma sırasında kesinlikle mesafeli ve kelimelerinizi düzgün seçmelisiniz. Herhangi bir yerde arkadaşlarınızla konuştuğunuz tarzda konuşmamanız gerektiğini bilmelisiniz. Gerektiği kadar samimiyet kurulabilir, fakat bu laçka konuşma tarzından uzak şekilde yapılmalı ve kendinizi doğru şekilde ifade etmeye özen göstermelisiniz.

İş Görüşmesinde Nasıl Giyinmeliyim?

İş görüşmesi sırasında görüntünün büyük önemi vardır. Hiç kimse rapçi tarzında giyinen, psikopat görünen, saçı başı dağınık birini işe almak istemez. Elbette kendine bakan nerde ne giymesi gerektiğini bilen, kıyafetleri temiz ve görünüşü iyi olan kişileri işe almak isteyeceklerdir. Takım elbise giymek şart değil. Fakat iş görüşmesine takım elbiseyle gitmek işe ne kadar önem verdiğinizi gösterecektir. Bunun yanı sıra sade kıyafetlerlede gidilebilir. Örneğin; erkekler için gömlek, pantolon bayanlar için gömlek ya da tişört ve güzel uyumlu bir etek yeterli olabilir. Bunun yanı saç bakımı, tıraş biçimi, bayanlar için abartıya kaçılmamış makyaj, ayakkabı temizliği gibi ekstra görüntüye önem vermeniz iş görüşmesinde yine yararınıza olacaktır.

Önceden Çalıştığınız Patronlarınız Hakkında Olumsuz Konuşmayın

Elbette size tecrübeleriniz önceki çalıştığınız iş yerleri ve patronlarınız hakkında bilgi istenecek, referanslarınız sorularak en son çalıştığınız yerden neden ayrıldığınız sorulacaktır. Bu durumda önceki çalıştığınız yerden patronunuzun ya da iş arkadaşlarınızın olumsuz davranışları yüzünden bile ayrılmış olsanızda kesinlikle onları kötülemeyin. Siz ne kadar haklı olursanız olun bu davranışınız işe alınmanız konusunda olumsuz olacaktır. Bunun yerine üstü kapalı cevaplar vererek geçiştirmeye çalışabilirsiniz. Herhangi bir sorun yaşamamış gibi olumlu görüşler bildirebilirsiniz.

İstekli Görünmelisiniz

İş görüşmesi sırasında evli olup olmadığınız, sevgiliniz olup olmadığı ve gelecekten beklentileriniz sorulabilir. Bunun nedeni hayata bağlı, her konuda başarmaya istekli bir kişi olup olmadığınızı test etmek içindir. Eğer hayata dair herhangi bir amacınız yoksa iştede başarısız olabileceğiniz ya da ilerleyen zamanlarda işten çabuk bıkabileceğiniz düşünülerek yine olumsuz bir duruş sergilemiş olursunuz. Bunun aksine ne kadar istekli olduğunuzu onlara göstermelisiniz.

iş görüşmesine geç kalmayın

İş Başvurusu ve İş Görüşmesi Sırasında Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Saydığımız bu konuların dışında dikkat edilmesi gereken birkaç husus daha bulunmaktadır. İş başvurusu için CV’nizde kesinlikle bilginiz olan tüm konuları bulundurun. Önceden çalıştığınız yerler ve yaptığınız işler, en ufak birstajerlik deneyiminize bile CV’nizde yer verin. Bildiğiniz bilgisayar programları, aldığınız en basit sertifikalar bile önemli olacaktır. Bunun yanı sıra iş görüşmesine sakın geç kalmayın. O günün trafiği nasıl olacağını bilemezsiniz. Bu yüzden iş görüşmesine uygun zamanda gelmeye çalışın. Daha ilk günden geç kalmak sizi bir puan geride bırakacaktır.

Yorum yapın..

isim yerine gerçek isim ve soyisim yazılmadan yapılan yorumlar kesinlikle onaylanmıyor bilginiz olsun.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


%d blogcu bunu beğendi: