alexa  Menu
ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi

  19.04.2017 ,   1 yorum ,   3.095 kez okundu.

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi

ISO 9001 belgesi kalite yönetim sistemi hem müşterilere hem firmaları bunun sonucunda da ülke ekonomisine pek çok katkısı vardır. Firmanın müşteri ile olan ilişkilere odaklanmasını sağlar.

Müşterilerin destek ve beklentilerine ön planda tutar Bu da ürünün daha iyi tasarlanmasını sağlar. İyi tasarım ve planlama ile yapılan işlemler maliyetleri azaltır. Kalite sorunlarından kaynaklı kalitesizlik maliyetleri minimum seviyeye iner. Faaliyetlerin daha iyi planlanmasını sağlayarak sorunların daha hızlı çözülmesinde etkili bir yönetime ulaşılır. Bu şekilde her yönü ile işletme daha net ve kolay bir şekilde kontrol edilebilir. Böylece verilen kararların daha sağlıklı olmasını sağlar.

ISO 9001 kalite yönetim sistemi belgelendirme oluşan tüm sorunları sistematik bir şekilde analiz ederek işletmenin sürekli ve düzenli olarak gelişim göstermesini sağlar. Çalışanların faaliyetlere katılması sağlanır. Motivasyonların ve çalışma isteklerinde artar. Her konuda sağlanan gelişimler ile sahip olunan kalifiye elemanların da sayısında artış olur. Birimler arası oluşan problemlerin çözülmesinde sistematik bir şekilde yaklaşım sağlanır ve verimlilik artar.

ISO 9001 kalite yönetim standardını günümüzdeki bütün kurum ve kuruluşlar uygulayabilmektedir. Genel olarak sürekli ilerlemeyi hedeflemiş, müşteri memnuniyetini ilke olarak kabul eden, yaptıkları stratejik hamleler ile firmanın gelişmesini ve büyümesini amaçlayan, en önemlisi de ISO 9001 kalite yönetim sistemi belgesini almak için gerekli kriterlere ve özelliklere sahip olan bütün firma ve kurumlar bu belgeye sahip olabilirler. Böylece özellikle ulusal arenada belirli bir konuma gelirler. Satacakları ürünün kalitesini ortaya koymak için fazla gayret içerisinde olmazlar.

Genel olarak uyguladığı ve uygulayacağı hamleler belirli olduğundan dolayı herhangi bir karasızlık yaşamazlar. Bu sayede global krizlerde bile en az zarar gören firmalar bu kalite yönetim sistemine sahip olan firmalardır. Günümüzde pek çok firma ISO 9001 kalite yönetim sistemi belgesi sahibi olmak istemekte ve bunun için başvurularda bulunmaktadır. Ancak bu firmalar pek azı bu belgelere sahiptir.

Bunun en temel nedenlerinden birisi özellikle Avrupa birliği sürecinde olan ülkemiz her konudaki denetimleri büyük bir titizlikle ve hassasiyetle yapmasından kaynaklanmaktadır. Daha detaylı bilgi için adlbelge.com adresine bakabilirsiniz.

ISO 9001 Belgelendirme

Şirketinizin ya da firmanızın büyüküğü ne olursa olsun sistemi en iyi şekilde tüm operasyonel süreçlerin izlenmesine ve yönetilmesineyardımcı olmak için için ISO 9001 kalite yönetim sistemi belgesine ihtiyaç duyulmaktadır. ISO 9001 belgelendirme dünyanın en yaygın kalite yönetim standardı olan bir belgedir. Bu belgenin asıl amacı firma ve kurumların sundukları hizmetler ve göstermiş oldukları genel performansların arttırmasına yardımcı olur. Global dünyada firmalar kıyasıya rekabet etmektedir. Bu rekabetler sonucunda firmalar üretimden tüketime, sunulan hizmetten gösterilen performansa, yapılan harcamalardan alınan verime kadar pek çok noktada birbirlerini geçmek için çeşitli stratejiler ve teknikler uygulamaktadır.

Firmaların arasındaki rekabetin denetlenmesi ve ödüllendirilmesi adına ISO 9001 kalite yönetim belgesi verilmektedir. Bunun için firmalar düzenli olarak denetlenir. Gerekli performansı sergilemeyi başaran firmalar ISO 9001 kalite belgesi ile onurlandırılmaktadır. Bu belgeleri alan kişiler mevcut performanslarının altına kesinlikle inmemelidir. aksi takdirde verilen bu kalite belgesi geri alınır.

ISO 9001 alım işlem ve süreçleri oldukça önemlidir. Bunun firmalara pek çok kazancı vardır. Öncelikle firmalar kuruluşta kalite anlayışlarının gelişimin kazanmasını sağlarken kar ve verimliliği arttırarak kendilerine pazarda daha iyi yer edinirler. Olduk etkin bir metod çizmelerini sağlar. Genel olarak ergonomiklik üzerine gelişim gösteren firmalar maliyeti azaltarak çalışanların motivasyonunu yükseltir. Firmalar içerisinde yer alan birimlerin birbirleri ile olan iletişimini güçlendirir. Yapılan tüm faaliyetlerin düzenli olarak izlenmesini ve genel kontrollerin kolaylıkla yapılmasını sağlar. Artan kalite beraberinde müşteri şikayetlerinin azalmasına ve memnuniyetin artmasına olanak sağlar.

Bu belge ile firmalar uluslar arası arenada kendilerine önemli bir yer edinerek saygın bir konuma ulaşırlar. Bu nedenle ISO 9001 kalite yönetim sistemi belgesi almak isteyen her firmaya bu denetimler uygulanmalıdır. Ülkemizin hızlı bir şekilde güçlenmesi sayesinde uluslar arası arenada daha fazla ön plana çıkmasını sağladı. Bu da beraberinde ülkemizdeki özellikle yeni kurulan ve yeni kalite yönetim belgesine sahip olan firmaların hızlı bir şekilde ön plana çıkmasını sağlamıştır. Bu sayede gerek yurt içi gerek yurt dışı yapılan ithalatlar ve ihracatlar hızlı bir şekilde yükselip ülke ekonomisine de önemli katkı sağlamaktadır.

Kaynak: http://adlbelge.com/iso-9001-belgesi-almak-iso-9001-nasil-alinir

1 yorum yapılmış

    ahmet karaman

    teşekkürler googlede bir çok yer aradım anlamadım ama sizin sayenizde iso belgesinin ne olduğunu anladım sonunda başarılar dilerim.
    http://www.sayfakirala.com/

    02.05.2017, 1:11:54

Yorum yapın..

isim yerine gerçek isim ve soyisim yazılmadan yapılan yorumlar kesinlikle onaylanmıyor bilginiz olsun.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


%d blogcu bunu beğendi: