alexa  Menu
linkedin nasıl neden kullanılmalıdır.

Linkedin neden ve nasıl kullanılmalıdır?

  14.04.2017 ,   11 yorum ,   4.007 kez okundu.

Bu yazımda sosyal medya platformlarından olan Linkedin hakkında yazmak istiyorum. Sosyal ağlar tartışmasız hayatımızın her anına girmiş durumda. Sosyal ağ kullanmalımıyız, kullanmamalımıyız bu tartışmalara girmeyeceğim. Herkesin kendine göre savunacak tarafları vardır. Kimine göre zaman kaybıdır, kiminin işidir. Her iki durumda da saygı duyuyoruz 🙂

Ben daha çok Linkedin`den bahsetmek istiyorum. Şöyle ki, Linkedin bildiğiniz gibi diğer sosyal medya platformlarından biraz farklı. Daha çok iş, kariyer imkanları sunan, çalışanlarla, işverenler arasında bir aracı diyebiliriz.

Fakat bazen bu durumu göz ardı edip Facebook, Instagram veya Google plus gibi kullananlar da oluyor. Bu da çok tutulmuyor, beğenilmiyor çünkü Linkedinin amacını anlayan bilen insanlar Linkedinin iş, kariyer ile ilgili bir sosyal medya olduğunu kabullenmiş ve oraya sadece bu amaçlarla giren kişiler.

Benim için faydası nedir?

Gelelim Linkedinin sizin için nasıl daha çok fayda getireceğine.Öncelikle şunu kabul etmemiz gerekiyor. Yurtdışında Linkedin recruiter`lar (işe alma – çalışanı bulan insan) tarafından çok tercih edilen bir platform. Büyük şirketlerin İnsan kaynakları departmanları daha çok Linkedin üzerinden işçi arıyor. Bü yüzden bu platformu kullanmak ve daha doğrusu doğru şekilde kullanmak kariyeriniz için olumlu bir etken olacaktır.

Uzun zamandır benim de Linkedin profilim vardı. Fakat ciddi ciddi kendim hakkında bilgileri güncellemiyordum. Yakın zamanlarda oturup biraz güncelleme yaptım, programlama ile ilgili bildiklerimi not ettim, şuana kadar çalıştığım kurumları, yaptığım projeleri girdim. Buarada bu bilgileri ingilizce yaztım.

Doğru anahtar kelimeleri seçin

Örneğin şuanki çalıştığım kurumdaki pozisyonumu yazdım. İşte yazılım departmanında baş danışman diye ekledim. Birkaç ay böyle kaldı bilgiler. Sonra ya bir güncelleme daha yapayım baş danışmanın yanına bir de ne iş yaptığımı ekleyeyim dedim. Php developer olarak bir ekleme yaptım. Bir hafta sonra bir iş teklifi geldi Avrupadan. Mülakata falan bile katıldım. Olumlu bir sonuç olmadı bazı nedenlerden dolayı fakat farkettim ki, aslında bildiğiniz konuları ingilizce ve doğru şekilde kullanırsanız işverenlerin dikkatini çekiyorsunuz. Şöyle ki, arama yaptıklarında doğru anahtar kelimeleri kullandığınız için size ulaşmaları kolaylaşıyor.

Son güncellemeden sonra birkaç şirketin profil sayfamı ziyaret ettiğinin şahidi oldum. Kısacası bu yazıyı paylaşma amacım eğer gerçekten işinizi seviyorsanız ve yurtdışında çalışmak istiyorsanız tabiki önce ingilizce öğrenmelisiniz daha sonra da doğru ve bilgi seviyenize uygun olarak anahtar kelimeler seçerek CV`nizi mümkünse Linkedin veya buna benzer kariyer sitelerinde paylaşın. Emin olun birileri sizi bulacaktır.

11 yorum yapılmış

  Hakan Arslan

  Kariyer.net’in yerini aldılar belki de. Amerika’da çok ünlü Avrupa’ya da iyi yayıldılar. Buradan iş teklifi alan oluyor mu bilmiyorum ama network yapabilmek için harika bir site. Tabi Facebook gibi kullananlar da oluyor burayı, dikkat etmek lazım öylelerine.

  14.04.2017, 16:24:31

  Semih Toker

  Popüleritesi arttı ama bu artma ortamı fazlasıyla bozdu sanki. Bildiğin arkadaşlık siteleri gibi kullananlar var artık burayı. Umarı bu kesim yeni bir site bulur ve gider iş çevresi edinmek için kullanmaya devam edebiliriz.

  14.04.2017, 21:43:13

  Tuğrul Genç

  Linkedin kullandıktan sonra iş piyasasında çevrem arttı diyebilirim. Bazen başkalarına sorular dahi soruyorum özel mesaj olayıyla, şu ana kadar verimini aldım.

  15.04.2017, 22:41:39

  özkan kısmen

  profesyonel bir ortam ve profesyonel bir şekilde iş alım süreci ile iyi bir profile sahip kişilerin rahatça iletişime geçebildiği bir oluşum.Bence daha da yaygınlaşmalı

  16.04.2017, 19:43:32

  Eren ORHAN

  Bende aktif olarak Linkedin kullanıyorum çok güzel bağlantılar edindim ve son işimi Linkedin sayesinde buldum, bahsettiğiniz gibi doğru kullanımla kariyerinizde büyük adımlar atabilirsiniz.

  17.04.2017, 23:03:37

  İsmail Yılmaz

  Linkedin gerçek profesyoneller için doğru kullanıldığında güzel insanlarla tanışılıyor.

  20.04.2017, 14:55:06

  Ahmet

  Bayılıyorum linkedin’e. İş dünyasının olmazsa olmazları arasında diye düşünüyorum.

  21.04.2017, 15:37:34

  Mehmet Burak

  Linkedin ülkemizde hala etkili kullanım alanına ulaşamadı bence. İnsanların çoğunun haberi yok veya ne işe yaradığını bilmediğiniz düşünüyorum.

  23.04.2017, 0:56:33

  Ahmet Armağan

  Bence harika bir yazı olmuş. Linkedin özellikle kurumsal müşteriler elde etmek için bulunmaz bir nimet. Normal koşullarda ulaşamayacağınız insanlara linkedin aracılığı ile ulaşabiliyorsunuz. Yakında facebook gibi, linkedin de ülkemizde yaygınlaşacaktır.

  02.05.2017, 11:17:29

  asil turk

  profesyonel iş ağı linkedin’i kimse düzgün kullanmıyor. hala bazılarının doğum günü fotosu, hayırlı cumalar vs gibi konular paylaştıklarını görüyorum.

  13.07.2017, 11:16:20

  Emre Eraslan

  Linkedine farklı bakış açısından bakmamızı sağladığınız için teşekkürler.

  13.07.2017, 22:58:45

Yorum yapın..

isim yerine gerçek isim ve soyisim yazılmadan yapılan yorumlar kesinlikle onaylanmıyor bilginiz olsun.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


%d blogcu bunu beğendi: