alexa  Menu

Avrupaya ilk adımımı attım , Macaristan-Budapeşte hakkında!

  03.05.2017 ,   14 yorum ,   10.817 kez okundu.

Bir önceki paylaşımımda Budapeşteye gideceğim hakkında yazmıştım. Gittim gezdim ve döndüm  🙂 Budapeşteye iş gezisine gitmiştim. O yüzden gezip Budapeşteyi keşfetmeye çok da vaktim olmadı ama gördüğüm kadarıyla bazı konuları paylaşmaya çalışacağım.

Budapeşte, Macaristan’ın başkentidir. Aslında Tuna nehrinin iki yakasındaki Budin (Buda) ve Peşte’nin 17 Kasım 1873 yılında birleşmesiyle oluşmuş şehirdir. Aşağıdaki haritada da Tuna nehrini görebilirsiniz.

Şehrin ortasından nehrin geçmesi Budapeşteye çok ayrı bir güzellik katıyor. Nehrin kenarında özellikle parlamento binası ve diğer harika mimariye sahip binalar akşam saatlerinde ışıklandırma ile birlikte çok harika bir manzara oluşturuyor.

budapeşte parlamento binası

Çok az gezmeme rağmen Budapeştenin gezilecek çok güzel yerleri olduğunu söyleyebilirim. Özellikle eski mimariyi korumuşlar ve binaların genelinde insan, hayvan (aslan) hekelleri var bu da çok güzel manzara oluşturuyor.

budapeşte (1)

budapeşte (2)

budapeşte (3)

Para birimi

Macaristan avrupa ülkesi ama ülkenin para birimi Forint. Ben Budapeşteye gittiğim tarihte 1 euro yaklaşık 304-308 forint olarak değiştiriliyordu. Para konusunda birkaç tavsiyem olacak. Eğer Budapeşteye gidersenin ki mümkünse gidin 🙂 hava limanında kesinlikle para bozdurmayın. Size şöyle söyleyeyim hava limanında 1 euro 245 forint ama şehir merkezinde 1 euro 304 forint. Ama şehir merkezinde de dikkatli olmanız gerekiyor. Şöyle ki, bazı döviz büroları komissyon aldıklarından yine ciddi bir fark oluşuyor. O yüzden birkaç döviz bürosuna gidip size en uygun olanını bulmanızda fayda var. Önemli bir not saat 18:00 `dan sonra döviz büroları ve şehirdeki mağazaların yüzde 90 `ı çalışmıyor.

macaristan para birimi forint

Para konusunda son birşey daha söyleyeyim. Eğer olur da 18:00`a kadar para bozduramazsanız telaş etmeyin super marketlerde ve diğer mağazalarda genelde  euro kabul ediliyor. Normal kura göre birazcık farkediyor ama hava limanından çok daha yüksek fiyatla para bozdurma işlemi yapıyorlar.

Günlük harcamalar?

Yeme içme konusunda çok fazla birşey söyleyemeceğim çünkü iş gezisi olduğundan benim konaklama ve yemek harcamalarım şirket tarafından organize edildiğinden fiyatlar konusunda ciddi bir bilgi sahibi olamadım.

Fakat şunu söyleyebilirim yemekler yaklaşık 400 forint – 3000 forint arasında değişiyor. Tabiki daha pahalısı da var ama ortalama bu fiyatlara karnınızı doyurabilirsiniz :). Ama yemeklerin birçoğunda domuz eti veya yağı kullanılıyor. Ha unutmadan Budapeştenin sokaklarında sık sık türk döner kebap büfeleri mevcut. En ucuz döner 600 forint 🙂

Ulaşım

Budapeştede ulaşım konusunda da ciddi bir sıkıntı yaşamazsınız. Şehrin merkezinde metro, tramvay, otobüs ve hatta trolleybuslar mevcut. Açıkcası bunların hiçbirini kullanmadım ve fiyatları konusunda en ufak bir bilgi sahibi değilim :). Ama bu konuda da şunu önerebilirim. Eğer ulaşımdan faydalanacaksanız mutlaka Budapest Card almanız gerekir. Yoksa ulaşım ücreti biraz pahalıya mal olabilir. Ayrıca Budapest Card alırsanız bazı müze, galeri ve restoranlarda indirimlerden faydalanabilirsiniz.

budapeşte tramvay

Budapeştede en çok beğendiğim konu yollarda bisiklet yollarının olması. Şehirde bisiklet çok insan tarafından tercih ediliyor. Şehir merkezinde birçok noktada elektronik bisikletler Budapest Card ile kiralanabiliyor. Saatlik veya günlük olarak kiralama mevcut.

budapeşte bisiklet yolu

Özelte şunu söyleyebilirim. Avrupaya daha önce gitmemiştim o yüzden başka ülkelerle karşılaştıramam ama Budapeşte çok güzel sakin ve gezmekten zevk alacağınız bir şehir. Her taraf yeşillik ve şehrin merkezinde Tuna nehri kenarında dolaşmak insanı rahatlatıyor.

14 yorum yapılmış

  Tahir

  Devamını bekleriz )

  03.05.2017, 13:19:53

  Özkan Taşlı

  Gidip görmek lazım. Gitmek istediğim ülkeler arasında orayı da katarsam çok iyi olacak 🙂

  04.05.2017, 0:21:20

  gökhan

  merhaba yazılarınızı severek okuyorum gitmiş gezmiş görmüş kadar oldum mesela bu yazıda yani yaşatabiliyorsunuz saygılar ediyorum

  04.05.2017, 10:40:36

  Özer Gezgin

  Kesinlikle herkesin görmesin tavsiye ediyorum. Avrupa’da içinden nehir geçen bir çok şehir olsada söz konusu Budapeşte olunca en azından Paris kadar güzel yakışıyor ve şehre muhteşem bir ambiyans kazandırıyor.

  İş için kısa kalmış vede çok gezememişsiniz bir kaç şeyde ben eklemek isterim.

  Budapeşte’ye gidipte:
  Macaristan Devlet Opera Binası’nı, Parlamento Binası’nı, Zincirli Köprü’yü, Margit Adası’nı, Mathias Kilisesi’ni, Elizabeth Köprüsü’nü görmeden gelmemenizde fayda var.

  12.05.2017, 7:38:16

  Taner Kaya

  Çok güzel ve temiz bir şehir. Herkesin görmesi gereken bir şehir.

  04.06.2017, 10:02:10

  Filiz DUMAN

  Merhabalar, yazı çok net ve anlaşılır şekilde yazılmış. Günümüzde internet siteleri gerçekten internet çöplüğüne dönmüşken bu kadar sade ve net bir şekilde açıklanmış yazı okumak zevkliydi.

  Teşekkürler, bu güzel bilgiler için.

  07.06.2017, 6:15:20

  Görkem CAN

  Bizim kültürümüze ve tarihimize yakın bir ülke o yüzden Avrupa turu yapacaklar için çoğu zaman ilk sıralarda olmuştur.

  23.06.2017, 8:47:29

  Ömer

  bende daha önce bulgaristana gitmiştim başka ülkeler görüp gezmek mükemmel bir his

  13.07.2017, 14:28:32

  Deniz

  Balkan ülkelerinden Sırbistan ve Bosna’ya gittiğim zaman Hırvatistan ve Makedonya’nın daha güzel olduğu yönünde çok şey duydum. Yakın olmalarına rağmen vizeliydiler oysa ki. Vize durumlarıyla uğraşmayı yorucu bulmasam Budapeşte ilk gideceğim yer olur. Hatta avrupa turunun ilk durağı denebilir. Güzel yazıydı. Teşekkürler. Bize de bekleriz 🙂

  15.07.2017, 2:39:16

  Gülten

  çok güzel bilgiler bunlar.. çok teşekkürler.. gerçekten de avrupa da gezip görülecek o kadar çok yer var ki, buda onlardan biri.. gittiğin yerleri bizle paylaşıp değerlendirdiğin için çok çok teşekkür ederim Anar.. sevgiyle kal..

  07.10.2017, 18:29:03

Yorum yapın..

isim yerine gerçek isim ve soyisim yazılmadan yapılan yorumlar kesinlikle onaylanmıyor bilginiz olsun.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


%d blogcu bunu beğendi: