alexa  Menu
seo

SEO Nedir? Google’da Üst Sıralara Nasıl Çıkılır?

  28.09.2018 ,   2 yorum ,   2.575 kez okundu.

Web site sahiplerinin neredeyse tamamının en çok arzuladığı şeylerin başında Google’da üst sıralara çıkmak yer almaktadır. İnsanlardaki bu istek ve arzu sonucu da SEO nedir sorusuyla karşılaşılmasına sebep olmaktadır. SEO hakkında yapılan çok sayıda tanımlama olsa da bir de bizim yaptığımız tanım üstünden SEO’nun ne olduğunu öğrenin.

SEO, Search engine optimization ifadesinin kısaltılmış şeklidir. Bir web sitesinin arama motorlarına uygun hale getirilmesi adına yapılan site içi ve site dışı çalışmaları kapsamaktadır. SEO çalışmaları yapılırken sadece arama motoru kriterleri referans alınmayıp ayrıca kullanıcı deneyimi konusuna da yoğunlaşılmaktadır. SEO çalışmaları kriterlere uyarak gerçekleştirildiği zaman Google gibi arama motorlarının sonuçlarında üst sıralara çıkılır. Bu da özellikle işletmelerin potansiyel müşterilere ulaşmak için SEO çalışmalarına daha fazla özen göstermesini sağlar.

Google’da Üst Sıralara Nasıl Çıkılır?

Google’da üst sıralara çıkmak için yapılması gereken ilk şey kalite değeri yüksek olan içerikler üretmek olmalıdır. Ayrıca hazırlanan bu içeriklerin kesinlikle spam olmamasına özen gösterilmelidir. İçeriklerin spam olması SEO çalışmalarının başarısız sonuçlanmasına neden olur. Bu yüzden SEO çalışmalarında içerik her zaman temel olarak kabul edilir.

Ülkemizde web site sahipleri başka sitelere backlink verme konusunda karamsardır. Bu yüzden makalelerinden çok nadir bağlantı çıkışı yapar. Oysa makale içerisinde verilen alakadar backlinkler makalede yazılan bilgilerin doğruluğunun teyit edilmesinde önemlidir. Arama motorlarından artı puan almak ve serp sonuçlarındaki konumunuzu iyileştirmek adına backlink vermekten kaçınmayın.

Potansiyel müşteriler tarafından kullanılan çeşitli anahtar kelimelerin aranma hacimleri yüksektir. Daha fazla organik trafik elde edebilmek isteyen web siteleri özellikle bu tarz anahtar kelimelerin aramasında daha iyi konumlarda yer almak ister.

Bazı web site sahipleri ilgili anahtar kelimede daha iyi konum almak için kimi zaman makalelerinde bu anahtar kelimeyi aşırı derecede fazla kullanır. Bu da beraberinde kelime filtresine girilmesini ve sıralama kaybının yaşanmasını tetikler. Bir anahtar kelimede iyi konum almak istiyorsanız kesinlikle ilgili anahtar kelimeyi %2 oranını geçmeyecek şekilde kullanın. Bu sayede kullanıcı deneyimi yüksek ve alaka düzeyi iyi olan içerikler üretebilirsiniz.

Anahtar kelime aramalarında iyi sıralama almak için ayrıca backlink çalışmalarının yapılması gerekmektedir. Yapılan backlink çalışmaları sayesinde birçok anahtar kelimede iyi konum alır daha fazla ürün ve hizmet satışı yapmanız mümkündür.

2 yorum yapılmış

  Fatih Okur

  slm gayet başarılı ve acıklayıcı bir yazı olmuş emeğinize sağlık

  15.04.2019, 16:53:27

  Emir Can

  Bende Seo hakkında detaylı bilgi arıyordum sitenizde buldum teşekkürler

  17.06.2019, 17:11:05

Yorum yapın..

isim yerine gerçek isim ve soyisim yazılmadan yapılan yorumlar kesinlikle onaylanmıyor bilginiz olsun.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


%d blogcu bunu beğendi: