alexa  Menu

Son sınıf veya Mezun Olmak!

  17.10.2010 ,   16 yorum ,   9.169 kez okundu.

Şaka bir yana son sınıf olduk 🙂 Mezun olurmuyum, gerçekten son senem olurmu bilemem tabi şimdiden ama düşününce ne çabuk geçti yıllar diyorum.

Oysa izmire ilk geldiğim günü çok net hatırlıyorum. İzmir sokaklarının kokusunu, ilk izmir izlenimimi hatırlıyorum ve hala değişmedi o ilk günkü izmir izlenimim onu da söylemek isterim 🙂 Gerçi ilk hatay inönü caddesini görmüştüm geceydi ve çok modern gözüküyordu gözüme. Renkli ışıklar, uzun yollar. Ama ertesi gün gündüz vakti çıktığımda sanki oraları yok etmişlerdi öyle bir yerden geçmemişim sanki. (Meğer geceleri ne güzel görünüyormuş sokaklar insana 🙂 ). Şimdi artık inönü caddesi yok (İzmir Belediyesi saolsun (!)). Artık inönü arka sokakları var caddesi iptal. 🙂

her neyse…

Fakat son sınıf olmak ne kadar sevindirici olsa da bir o kadar üzücü. Kişilere göre değişir, herkes kendine göre yorumlar belki ama gerçekten üzücü bir yıl.

Çok yoğun bir yıl olacak ve bitecek nasipse. Sevindirici çünkü artık bir meslek sahibi olacaksın, senden beklenenin bir kısmını belki büyük bir kısmını gerçekleştirmiş olacaksın. Artık gerçek anlamda kendi ayakların üzerinde durmaya mahkumsun 🙂 Ailen sana değil sen ailene BAKACAKSIN! (Bu kimine göre değişir tabi!)

Üzücü çünkü yapmak isteyip de yapamadığın birçok şey için son son yıl. Bu sene yapabilirsen ne ala, yapamazsan artık yapacak birşey yoktur. Ama genelde zorlarnırsın yapamazsın.

Stajdır, bitirme tezidir (projesi), alttan kalan derslerdir ( 🙂 ) , kendi derslerindir derken zaten “vay be ben neymişim”  “Bu kadar işi aynı anda yapabiliyormuşum demek” dersin 🙂 .

Başka bir bakış açısıyla artık öğrenci olmaycaksın. Bitti indirimler artık. Kentkartın bile 1.55 Tl basacak. ( Çok acı değil mi? 🙂 ) (525‘e 10 kuruş yerine 1.55 TL bastığını düşünsenize bir 🙂 ).

Bir diğeri de arkadaşların.. Evet arkadaşlarını artık belki göremeyeceksin. Hele bir de benim gibi başka bir ülkede okuyorsan daha zor sanırım. 5 senedir kendi ülkendeki arkadaşlarını görmüyorsun. Kimbilir ne yapıyorlardır. Bazıları evlenmiş, bazıları askerde, bazıları taşınmış izini kaybetmişindir. Dönecek yeni arkadaşlar edinmeye çalışacaksın bu yaşta. Ve en önemlisi 5 senede okuduğun ülkede edindiğin arkadaşlarını artık büyük ihtimalle görmeyeceksin, göremeyeceksin.

Düşündüğümde çok tuhaf geliyor bana. Ömründen 5 sene elinden alınacak gibi. Geldin, okudun, arkadaş edindin ama şimdi gidiyorsun. Tamam okudun diploma aldın, arkadaş edindin güzel günleriniz oldu, ama yeter artık dön geriye onlar burada kalacak bir daha da görmeyeceksin :(.

Çok zor geliyor bana…

Yaşayıp göreceğiz artık nasipse sonucu.

Tüm son sınıf arkadaşlarıma başarılar diliyorum. İnşallah en iyi şekilde okulu bitirir meslek sahibi oluruz.

En önemlisi de irtibatı koparmayız umarım…

16 yorum yapılmış

  Sümeyra

  İlla hüzünlendireceksin demi.. 🙂

  17.10.2010, 22:32:56

  Erkan YEŞİL

  Çok güzel bir yazı olmuş gerçekten.

  17.10.2010, 23:20:21

  Efe

  hakkaten güzel yazı olmuş, irtibatı koparmamak senin elinde Anar, gelirsin organize edersin tüm arkadaşlarını toplarsın görüşürsün bir şekilde 😉

  19.10.2010, 4:55:22

   Anar Samadov

   Teşekkür ederim hepinize..

   @ efe Ben ta azerbaycandan gelip organize edemem herhalde 🙂 organize eder çağırırlarsa gelirim 😉 Beni bulmak çok zor değil 😉 izimi kaybettirmem kesinlikle 🙂

   19.10.2010, 4:57:14

  volkan

  paylaşımlarını ilgiyle takip ediyorum, umarım iş hayatınada burada devam edersin, dönmezsin. Sizin gibi üretken, paylaşımcı insanların burdan ayrılması bizim için büyük kayıp olacak.

  19.10.2010, 22:55:11

  Tolga Hayıt

  Ben geçen sene mezunlarından Tolga. Yazını gerçekten çok beğendim beni ve benim gibi İzmir özlemi çeken arkadaşlarımı hüzünlendirmiştir.

  Başarının devamını dilerim

  Sizin gibi insanlara Bötenin özellikle Ege Bötenin çok ihtiyacı var

  23.10.2010, 16:31:25

  eMRe

  Seni en iyi ben anlarım. Bende yurt dışında okuyorum. Ne oradan vazgeçebilirsin ne buradan 🙁 ama mecbur yapacak bir şey yok 🙂

  25.10.2010, 5:25:45

  ayşe nur

  Çok güzel bir yazı olmuş.

  Bir o kadar da hüzün verici.

  Ama gerçek…

  Ben de başarılarının devamını dilerim:)

  27.10.2010, 3:45:25

  Mustafa

  Mükemmel ötesinde duygu yüklü satırlar arasın da düşüncelerimi yorumladım ki seni ayakta alkışlıyorum. Anar isminde de benimde bir arkadaşım var Azerbeycan lı. Burada değil fakat inşallah hersene ziyaretim de bulunmakta. Yurtdışın da okumakta. Sizler hem üretken hem de tüm başarılara imza atabilecek bir yapıtaşlarınız var ki takdirle karşılıyorum. Ben sizi yeryüzünde geleceğe hizmet edebilecek abide olarak görmekteyim. Başarılarınızın devamını dilerim.

  Saygılarımla.

  06.11.2010, 4:39:52

  elnur huseynov

  Anar gerçekten çok müthiş bir yazı olmuş. üniversite hayatını tatlısıyla acısıyla izmirde geçiren bir öğrencinin bence tüm hisslerini ifade etmişsin.Senin gibi bir arkadaşım olduğu için gurur duyuyorum

  09.11.2010, 17:38:35

  ahmettatar

  Hakkaten ben de çok duygulandım ne oldu şimdi nerdesiniz acaba??? Bitti mi okul?? Azerbeycan dediğiniz ne kadar mesafe ki alt tarafı birkaç saat uçakla.. Artık dünya küçücük bir yer her yere kolayca ulaşabiliyor insan nasılsa.. Sık sık gider gelirsiniz bence artık bir ayağınız orda bir ayağınız Türkiye'de olur dilerim..

  20.06.2011, 3:51:37

  Anar SAMADOV

  Okul bitti hatta askerlik bile bitti ve malesef yazdıklarımın hepsi doğru çıktı :S

  22.05.2013, 0:18:25

Yorum yapın..

isim yerine gerçek isim ve soyisim yazılmadan yapılan yorumlar kesinlikle onaylanmıyor bilginiz olsun.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


%d blogcu bunu beğendi: