alexa  Menu
türkçe karakter sorunu

Türkçe karakter sorunu kesin çözüm!

  29.08.2014 ,   29 yorum ,   151.866 kez okundu.

Bu yazımda aslında artık bu sorunu yaşamıyoruz diye düşündüğüm, fakat son günlerde çok karşılaştığım için paylaşma gereği duyduğum “Türkçe Karakter” sorununu çözmek için neler yapabileceğimizi paylaşacağım.

Paylaşacağım işlemleri yaparak hem sayfanızdaki, hem de veritabanınızdaki sorunları çözmüş olacağız.

Öncelikle oluşturmuş olduğunuz sayfalarınızda her zaman met etiketi kullanarak karakter kümesini belirtiniz. Bunun için meta etiketinizi tüm sayfalarınızda head etiketleri arasına yazmanız gerekiyor.

 

<head>
<meta charset="UTF-8"/>
</head>

Yukarıda yazmış olduğum HTML kodları HTML 5 için geçerlidir.

HTML 5`ten daha önceki sürümler için aşağıdaki meta etiketini head etiketleri arasında kullanabilirsiniz:

<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" />

Şimdi gelelim işin PHP daha doğrusu MySQL kısmına. Sayfamızda elle eklediğimiz yazılarda türkçe karakter sorunu yaşamamamız için yukarıda belirtmiş olduğum meta etiketini kullanmamız işimizi görecektir. Fakat php ile kodladığımız bir sayfada MySQL veritabanına eklemeye çalıştığımız verilerde türkçe karakter sorunu yaşamamak için de birkaç işlem yapmamız gerekir.

Öncelikle veritabanı oluştururken karşılaştırma bölümünden utf8_turkish_ci seçmemizde fayda var.

mysql

Ardından php ile yazacağınız veritabanı bağlantı kodlarından sonra SET NAMES UTF8 sorgusunu çalıştırmamız gerekiyor. Veritabanı bağlantı kodları ve sorgumuz aşağıdaki gibi olacaktır:

<head>
<meta charset="UTF-8"/>
</head>

Fakat bir hususu unutmamamız gerekiyor. Eğer kodlarınızı yazdıysanız ve türkçe karakter sorunu yaşıyorsanız mysql bağlantınızdan sonra “SET NAMES UTF8” sorgusunu kodlarınıza sonradan ilave ettiyseniz, o zaman sorununuz çözülse bile veritabanındaki bilgileriniz artık sorunlu kaydedildiği için, o bilgileri güncellemeniz gerekebilir.

Evet bu işlemleri yaptıktan sonra sayfanızda türkçe karakter sorunu yaşamamanız gerekmektedir. Tabiki %100 sorun olmayacak demek mümkün değil ancak açıkcası ben şuana kadar yaşamadım 🙂

İyi çalışmalar.

29 yorum yapılmış

Yorum yapın..

isim yerine gerçek isim ve soyisim yazılmadan yapılan yorumlar kesinlikle onaylanmıyor bilginiz olsun.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


%d blogcu bunu beğendi: