alexa  Menu

Ukrayna / Kiev gezisinden bazı notlar

  14.11.2019 ,   yorum yapılmadı ,   2.253 kez okundu.

7-10 kasım tarihlerinde Kieve gittim. Gitme sebebim JsFest 2019-a katılmaktı.

Öncelikle JsFest 2019 süperdi diyemem ama normaldi yani. Her sene yapılan etkinliğe farklı ülkelerden konuşmacılar katılıyor. Özellikle Venkat Subramaniame-nın (Founder of Agile Developer, Inc, USA) Improving Quality of JavaScript Code ,  Rowdy Rabouw -nun Progressive Web App (PWA)  sunumları çok iyiydi. Etkinliğin kötü tarafı ağırlıklı olarak Rusça olması. Ama etkinliğin düzenlenmesinde bir sorun yoktu herşey çok güzel ayarlanmıştı, ister programlar, isterse yemek, lokasyon herşey yani.

Neyse ben aslında bu yazıda etkinlikle ilgili değil de Kievle ilgili paylaşımda bulunmak istiyorum. Çok fazla gezemesem de, gezdiğim gördüğüm kadarını paylaşarak, gitmek isteyenlere bazı ipuçları vermek istiyorum.

Borispol havaalanından Kiev merkeze nasıl giderim?

Benim de en çok merak ettiğim konu buydu aslında. Daha önceden sanırım buradan merkeze tren yokmuş. Taksiciler iyi para kazanıyormuş :). Ama şuan merkeze hatta direk metro istasyonuna trenle ulaşabiliyorsunuz. Metroya ulaşım için aşağıdaki başlıkta paylaştığım metro haritasına bakabilirsiniz. Sağ alt köşede M3 yeşil hattı başlangıcının alt kısmında Borispol Aiport göreceksiniz. ince gri bir çizgi var onu izleyerek son istasyon Vokzalna olan Express Havaalanı hattı bu. Havaalanı D Terminalinden çıkıp sağa doğru 100 metre falan ilerlediğinizde tren istasyonunu göreceksiniz. Yanlış hatırlamıyorsam 3 farklı yerde durarak yolcu alıyor. Birincisi zaten havalimanı, ikincisi Дарниця (Darnicha), üçüncüsü de son istasyon olan Vokzalna. Siz 80 qirvna ödeyerek bilet alarak son istasyon olan Vokzalno (Tren istasyonu) durağında ineceksiniz. Yaklaşık 40 dakika falan sürüyor. Vokzalno kievde merkezi tren istasyonunun bulunduğu bölge. Aynı zamanda otogar da çok yakınında. Buradan Hilton ve Express Congress hotele yürüyerek 10 dakikada ulaşabilirsiniz. Dilerseniz Metroyu da kullanabilirsiniz. Express tren hattının benim gittiğim dönemdeki çalışma saatleri aşağıdaki gibi:

Kiev metro ile ilgili bilmeniz gerekenler

Kiev metro sovyet döneminden buyana kullanılıyor ve o yüzden trenler falan hep eski. Ama eski olsa da bir sürü istasyon var ve kievde heryere metro ile ulaşabilirsiniz. Kişi başı 8 qrivna ödeyerek jeton denilen giriş biletlerini alabilirsiniz. Ben ilk başta iki adet almıştım. Sonra her seferinde almamak için 4-5 tane alayım dedim ama vermediler. Kişi başına tek seferde en fazla 2 adet alabilirsiniz dediler. Belki çalışanın kötü saatine denk geldim bilemeyeceğim ama bilginiz olsun sonuçta.

Ayrıca dilerseniz Kiev kart alarak kişi başı geçiş ücretini 6.5 qrivnaya indirebilirsiniz. Ben fazla kalmayacağım için almadım ama çok fazla gezecekseniz alın derim. Kiev kartın fiyatı 15 qrivna yanlış hatırlamıyorsam.

Metroda dikkat etmeniz gereken şeylerden biri giriş ve çıkış zamanı çok sert açılan kapılar. Hava basıncı nedeniyle  girişte ve çıkışta dış kapılara dikkat edin. Size veya arkanızdan gelen kişiye çarpması an meselesi )

Paylaşacağım fotoğrafta yeşil ve mavi alandakı kısımlar aktarma noktaları. Yani o istasyonlarda inerek mavi ve yeşil hatta geçiş yapabilirsiniz. Geçiş yapacağınız istasyonda genelde bir üst kata çıkarak aktarma istasyonuna geçmiş olursunuz.

Bunların dışında genel olarak şehrin her noktasında 50-100 metrede bir КАВА (Kahve) yazan küçük kahve alabileceğiniz köşkler göreceksiniz. Bunun dışında McDonalds ve KFC-lerin bol olduğu bir şehir diyebilirim. Bir de tabiki şehrin en güzel yanı her taraf ağaçlarla dolu. Yeşil alanların bol olduğu gezip temiz hava alabileceğiniz bir yer.

Şehir merkezinde veya merkeze yakın gezilecek birçok yer var. Birkaçının ismini paylaşayım. Mesela Nezalezhnosti Meydanı (майдан незалежності-bağımsızlık meydanı),  Altın Kubbeli Katedral  (Михайлівський золотоверхий монастир), Kievin ana caddasi Kreşçatik (Хрещатик),  Altın Kapı (Золотые ворота) ve s. Bağımsızlık meydanına Kreşçatik ve Maydan metro istasyonlarından ulaşabilirsiniz. Meydanda müze ve  alışveriş merkezi bulunuyor. Geceleri aslında sadece meydanda değil birçok yerde canlı müzik eğlence falan oluyor.

Kısacası aşağıdaki fotoğraflarda da göreceğiniz üzere gezmek için güzel bir şehir. Yılbaşında çok daha eğlencelidir buarada 🙂 Umarım paylaştığım bilgiler bir işinize yarar. Başka bir ülke gezisi ile ilgili paylaşım yapana kadar şimdilik bu kadar )

Buarada her sene gitmediğim bir ülkeye gitme hedefini bu sene gerçekleştirmiş oldum. Geçen sene zinciri kırmıştım malesef )

Yurtdışına çıktığınızda bu uygulamaları yanınızda bulundurun derim:
AirBnb, Booking.com, Google Maps

Yorum yapın..

isim yerine gerçek isim ve soyisim yazılmadan yapılan yorumlar kesinlikle onaylanmıyor bilginiz olsun.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


%d blogcu bunu beğendi: