alexa  Menu

Web Tasarımda Kullanılacak Yöntemler ve Kıyaslamaları

  05.05.2020 ,   1 yorum ,   4.967 kez okundu.

Bir web sitesi kurmanın aslında çok kolay bir şey olduğunu söylesek şaşırır mısınız? Günümüzde gelişen teknoloji ile beraber internet sitesi kurmak artık çok kolay bir hale geldi. Hızlı kurulabilir CMS (içerik yönetim sistemleri) ile beraber tek tık kendi sitenizi kurabilirsiniz. Bu yazımız içerisinde Web Tasarımda Kullanılacak Yöntemler ve Kıyaslamaları hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Hızlı ve kolay kurulabilir olan bu yöntemlerin artı ve eksilerine bu yazımız içerisinde göreceksiniz.

Web Tasarımında Kullanılan Yöntemler

Geçtiğimiz aylarda yapılan araştırmaya göre Dünyanın en popüler CMS sistemi WordPress’dir. Dünya üzerinde yer alan internet sitelerinin %30’undan fazlası WordPress kullanmaktadır. En çok kullanılan CMS sistemlerini şu şekilde listeleyebiliriz;

 • WordPress
 • Joomla
 • Drupal
 • Özel Tasarım

Karşılaştırmamızı ilk olarak WordPress, Joomla ve Drupal üzerinden yapacağız. Özel tasarım yaptıramayan kişiler ücretsiz olan diğer servislerin artı ve eksilerini görebilirler.

WordPress

Joomla

Drupal

Ücret

Kullanımı Ücretsiz

Kullanımı Ücretsiz

Kullanımı Ücretsiz

Kullanım Sayısı

315+ milyon adet

30+ milyon adet

40+ milyon adet

Ücretsiz Tema Sayısı

4,000+ Adet

1,000+ Adet

2,000+ Adet

Ücretsiz Eklenti Sayısı

50,000+ Adet

9,000+ Adet

38,000+ Adet

Artıları

WordPress özelleştirilebilir bir CMS sistemidir. Kullanımı oldukça kolay olup binlerce ücretsiz tema ve eklentisi bulunmaktadır. İnternet üzerinden oldukça kolay öğrenilebilmektedir.

Öğrenilmesi en kolay sistemlerden birisi de Joomla’dır. Güncelleme konusunda sürekli destekler sunan Joomla, entegrasyon konusunda da kullanıcılarına destek vermektedir.

Teknik bilgi isteyen Drupal daha çok gelişmiş internet siteleri tarafından tercih edilmektedir. Üstelik güvenlik konusunda da internet sitelerine destekler veren Drupal, üst düzey koruma sağlamaktadır.

Eksileri

Özelleştirme yapabilmek için kod bilgisi gerekmektedir. WordPress için geliştirilen eklentilerin bazıları güvenlik sorunlarına neden olabilmektedir.

Joomla; WordPress kadar kolay ve anlaşılabilir bir CMS sistemi değildir. Joomla’nın modüllerinin bakımları oldukça zordur. Dışarıdan bakıldığında Drupal WordPress’den daha gelişmiş olarak gösterilmektedir.

Drupal tek başına yönetilen bir CMS sistemi değildir. Bu CMS sistemini kullanan kişiler aynı zamanda HTML, PHP ve diğer programlama dillerini bilmek zorundadır. Bu nedenle kullanılması zor bir CMS sistemi olarak gösterilmektedir.

WordPress, Joomla, Drupal ile ilgili karşılaştırmaları yukarıda az ve öz olacak şekilde yaptık. Bunlara ek olarak bir de özel tasarımlar kullanılmaktadır. PHP kullanılarak yapılan özel tasarımların da artısı ve eksisi bulunmaktadır. Özel tasarımların artı ve eksi durumları;

 • Özel tasarımlar tercih edilecek özelliklere göre ücretlendirilmektedir. Bazı özelliklerden dolayı binlerce TL ödemek durumunda kalabilirsiniz.
 • Özel tasarımlarda yer alan özellikler tamamen size özgüdür. Sahip olduğunuz sitenin herhangi bir eşi ya da benzeri olmayacaktır.
 • Tema, eklenti durumu tamamen ihtiyacınıza yönelik olarak üretilmektedir. Bu bağlamda sürekli yazılımcı desteği almak durumunda kalacaksınız.
 • Özel tasarıma sahip sitelerde SEO’ya büyük oranda önem verilmektedir. Bu tarz tasarımlarla kurulan sitelerden edinilen ziayretçiler daha kalıcı olmaktadır.

1 yorum yapılmış

  Korona Salgını Döneminde İnternet Sitesi Kurma - Kadın Blog Sitesi | Avon Üye Ücretsiz Temsilci Girişi

  […] vakit arttı. Online satış sektöründen eğlence amaçlı sitelere kadar birçok alanda internet sitesi kurma projesi geliştiren girişimciler ortaya çıktı. Online şirket kurma taleplerinin pandemi […]

  02.09.2020, 9:09:20

Yorum yapın..

isim yerine gerçek isim ve soyisim yazılmadan yapılan yorumlar kesinlikle onaylanmıyor bilginiz olsun.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


%d blogcu bunu beğendi: