alexa  Menu
WYSIWYG HTML editor eklentileri

WYSIWYG HTML editor eklentileri

  29.08.2016 ,   2 yorum ,   5.771 kez okundu.

Uzun zamandır işlerimden dolayı fazla teknik paylaşımlarda bulunamıyorum. Çalıştığım projeler zamanı araştırdığım, kullandığım veya not ettiğim bazı kullanışlı editörleri paylaşmak istiyorum.

Projeye göre farklı özelliklere sahip editörler kullanmamız gerekebiliyor. Mesela bazen editörün sadece birkaç özelliğine ihtiyaç duyduğunuzdan basit bir editör seçmeniz gerekiyor. (Örneğin, yorum bölümünde sadece kalın, italik veya link ekleme özelliklerini kullanmak isteyebiliyoruz.)

Daha önce TinyMCE editörünü paylaşmıştım. Aslınca çok güzel ve benim de bazı projelerde kullandığım bir editör. Fakat dediğim gibi bazı küçük projelerde bunun gibi detaylı bir editörü kullanmak istemeyebiliyorum. Kullanmış olanlar diyecektir ki, ayarlarını değiştirerek TinyMCE editörünün sadece istediğiniz özelliklerini aktifleştirebilir öyle kullanabilirsin. Evet doğru fakat neticede koskoca paketi sayfaya dahil etmem gerekiyor ve bu da sitenin hızı için pek güzel bir seçenek değil.

O yüzden bazı projelerde daha küçük, daha basit editörler tercih etmek gerekiyor.

1. Summernote – Super Simple WYSIWYG Editor
Summernote aslında bu basit editörler içerisinde sanırım en çok beğendiğim. Hem dosya boyutu düşük hem de bootstrap üzerinde kurulmuş bir editör. Sitenizi de Bootstrap ile kodlamışsanız çok harika bir seçenek bana göre. Kurulumu da basit buarada. Sayfa tasarımlarınıza göre fazla uğraşmadan hazır temalarını da kullanarak editörünüzü özelleştirmeniz de mevcut. Örnekler için buraya tıklayabilirsiniz.
Summernote  Super Simple WYSIWYG editor

2. bootstrap-wysiwyg
Bootstrap-wysiwyg adından da anlaşılacağı üzere bootstrap için hazırlanmış çok basit bir editör. İhtiyaç doğrultusunda karar verilerek kullanılabilir bir editör.
Tiny opensource Bootstrap WYSIWYG rich text editor from MindMup

3. Trumbowyg WYSIWYG editor
Trumbowyg paylaştığım editörler içerisinde sanırım en hafif olanı. Dosya boyutu çok küçük bu da projelerinizde kullanmak için iyi bir sebep bence 🙂

Trumbowyg  a lightweight WYSIWYG editor  Alex D  Alexandre Demode

Şimdilik bu kadar. Tabi bunların dışında araştırırsanız çok fazla editörler var. Bazıları çok güzel fakat ücretli olduğu için paylaşmadım. Ücretsiz fakat büyük projeler için detaylı editör arayanlara TinyMCE ve CKeditör tavsiye edebilirim.

Umarım faydalı bir paylaşım olmuştur.

2 yorum yapılmış

  mert

  hocam size nasıl ulaşabilirim acil

  03.09.2016, 18:36:21

Yorum yapın..

isim yerine gerçek isim ve soyisim yazılmadan yapılan yorumlar kesinlikle onaylanmıyor bilginiz olsun.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


%d blogcu bunu beğendi: