alexa  Menu
Yerli İnternet Hız Testi Girişimi

Yerli İnternet Hız Testi Girişimi

  25.03.2019 ,   1 yorum ,   2.509 kez okundu.

Hepimiz yaşamımız boyunca en az bir defa internet hızımızı test etmişizdir.Gerek oyun oynarken yavaş ve lag (kasma) olayından gerekse video ve film izlerkendonup kalmasından dolayı internet hız testi sitelerini kullanmışızdır. Piyasanın şuan tamamına yakın bir kısmına hükmeden hız testi sitesi ise speedtest net tir. ilk hız testi olması özelliğiyle sürekli teknolojilerini yenilemeleri nedeniyle şuan yaklaşık 150 milyon aylık ziyaretçiye sahipler. Fakat bildiğiniz üzerebu internet sitesi yabancıların sahipliğinde bu yüzden aslında bu sektöre yerli projelerin girmesi bizleri çok mutlu ediyor.
Evet şimdi o yerli internet hız testi projesinden biraz bahsedelim.Projenin adı hizturk,hizturk com domaini üzerinden yayın hayatına başlayan internet sitesini bende incelemek istedim.Öncelikle sitenin isminde türk olmasından dolayı bu projeye kanım epey ısındı nede olsa yerli malı yurdun malı. Kazanacaksa önce Türkiye girişimleri sonrada Türkiye kazansın. Şimdi siteye ilk girişte mavi ve beyaz üzerine bir tasarımı olduğunu fark ettim.Site gayet şık ve minimal bir tasarıma sahip.Hız testini yapmak için başlat butonu mevcut. Bu butona basarak internet hız testini başlatıyorsunuz. Başlata bastıktan sonra karşınıza bir hız ölçer (speedometer) çıkıyor ve ibre ilk önce ping hızınızı daha sonra download (yükleme) ve en son olarakta (upload) hızınızı hesaplıyor.Ve sonuçları ekranınıza yazdırıyor. Sonuçları facebook, twitter, whatsapp ve gmail de paylaşmanız için paylaş butonları mevcut. Siz kendi sonucunuzu bir sosyal medyada paylaştığınızda sizin bağlantınıza tıklayıp gelen sizin sonuçlarınızı görebiliyor ve gelen kişinin de test yapması için sende test et butonu mevcut. Bu butona tıklayarak sizin internet hızınızı merak edip tıklayan ziyaretçi kendide hız testi yapabiliyor.
Ve ayrıca önceki yapmış olduğunuz hız testi sonuçlarınızı görmeniz için önceki sonuçlar sayfası bulunuyor. Bu sayfada önceki sonuçlarınızı tarihlere göre listelenmiş şekilde yükleme,indirme ve ping hızlarınızı görebilir ve eski sonuçlarınızla yeni sonuçlarınızı karşılaştırıp internet hızınız için bir fikir sahibi olmanız sağlanıyor. Site responsive yani mobil cihazlar (telefonlar ve tabletler) için de uygun tasarıma ve yazılıma sahip. Android veya ios ,windows işletim sistemli telefon ve tabletlerinizden siteye girip kolayca hız testi yapabilirsiniz. Sitenin arka planında oynayan partiküller mevcut diğer sitelerden farklı olarak çok güzel ve şık görünüme sahip hızturk sitesine ulaşmak için şuraya tıklayabilirsiniz: www.hizturk.com 
Ben bu tarz girişimlerin Türkiyeden çıkmasına çok fazla seviniyorum çünkü ürettikçe kazanacağız ve ilerleyeceğiz. Bence yabancı internet siteleri yerine türk alternatifleri bulunan internet sitelerini tercih edip destek olmalısınız. Bu paylaşımımda sizlere yeni yerli internet hız testi girişimi hizturk’u tanıttım umarım sizinde işinize yarayacak şekilde anlatabilmişimdir.Umarım artık hız testinizi bu siteden veya diğer türk sitelerinden yaparsınız.

1 yorum yapılmış

    Ziyaeddin Gürel

    Merhaba, Siteniz Rank OneBlog’a eklenmiştir. Puan’ınızı öğrenebilirsiniz

    30.04.2019, 14:37:35

Yorum yapın..

isim yerine gerçek isim ve soyisim yazılmadan yapılan yorumlar kesinlikle onaylanmıyor bilginiz olsun.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


%d blogcu bunu beğendi: