alexa  Menu

Bir BÖTE’linin sıkıntıları…

  04.03.2010 ,   22 yorum ,   18.542 kez okundu.

Nasıl başlasam?, Nerden başlasam?, Hangisini söylesem? Ya da hiç söylemesem mi? yok yok devam edeyim söyleyeyim belki bir değişiklik olur. (Değişiklik mi olur? Anar saçmalama kaç sene oldu bir değişiklik gördün mü diyesim geliyor ama …)

Herneyse bir yerden başlamak lazım sonunda. Her zamanki gibi yine sıkılıyorum. Ama bu seferki sıkıntı biraz farklı. BÖTE’linin sıkıntısı dedim başlıkta, kastettiğim sıkıntı BÖTE (Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi) mezunu olup da iş alanında yaşanan sıkıntı değil. Daha mezun olmadan okulda yaşadığımız sıkıntı.

Ülkemden (bilmeyenler Hakkımda  kısmından okuyabilir) Türkiyeye okumak için geldiğimde bir çok hayalim vardı. Daha farkli bir ülke, daha gelişmiş bir ülke, nede olsa bilgisayar daha önce gelmiş buraya, çok muhteşem olacak bir çok şey öğreneceğim diyordum. Aslında öyle de oldu çok şey öğrendim öğrenmedim değil. Fakat umduğum gibi bulmadım zaten bulamazdım. Genelde öyledir hayal sonuçta bilemezsin ki. Ama en azından umduğuma yakın olsaydı keşke. Üniversiteyi kazandığımda sevinmiştim, birkaç gün sonra şimdi tamam kazandım ama orasi farklı bir ülke, kimseyi tanımıyorum, hakkında çok az şey biliyorum, eğitim sistemini nerdeyse hiç bilmiyorum diye düşündüğümde bir korku sarmıştı beni. Hep gitcem ama ordakiler bilgisayarı daha iyi biliyordur ben çok onların yanında çok bilgisiz kalacağım diyordum.

 

Neyse geldik üniversiteye bölümü de gördük, öğrencileri de. Düşündüğüm gibi değildi. Bilgisayarla uzaktan yakından alakası olmayan insanlar vardı. Sonuçta öğrenmek için gelmişlerdi. Alakaları olmasa da artık olmaz zorundaydı. Birşeyler öğrenmeliydik hepimiz. Öğretmen olmak istesek de istemesek de öğrenmeliydik. Zaman geçti öğrendik ama çok şaşırmıştım. (hala da şaşkınım)

Bilgisayar bölümündesin ve bölümün sadece bilgisayar değil Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölümü. Yani sadece tamam okulu bitirdim hadi okulumu gösterin de gidip öğrencilerime bilgisayar anlatayım diyeceğin bir bölüm değil. Aynı zamanda birçok dalı olan bir bölüm. Bir çok alanda uzman olarak çalışabileceğin bir bölüm. Üstelik çok ihtiyaç duyulan ve gelecekte ihtiyaç duyulacak bir bölüm. Gel gör ki kimse bunun farkında değil. En azından farkında olanlar öyle çok değil.

Bir BÖTE mezunu neler yapabilir, nerede çalışabilir bunları en azından merak edip okumak, öğrenmek, bilmek gerekir. BÖTE mezunu olmak kolay olabilir ama sana BÖTE nedir dendiğinde bir açıklama yapamıyorsan, ne olduğunu anlatamıyorsan aslında BÖTE mezunu olman birşey ifade etmiyor. Sadece üzerinde mezun olduğun üniversitenin adı , bölümün ve ismin yazan bir kağıt parçası vardır.

BÖTE ile ilgili verilecek çok örnek var aslında. BÖTE mezunu neler yapar, nerelerde çalışabilir diye kafanızda sorular oluştuysa Efe DİNCER‘in yazısını okumanızı tavsiye ederim. Ayrıca Efe DİNCER’in yazısında da değindiği Mehmet Nuri ÇANKAYA‘nın BÖTE ile ilgili podcastini dinlemenizi de çok tavsiye ediyorum.

Efendim benim asıl sıkıntım bu bölümde okuyup da kendini kısıtlayan öğrenciler. Tamam bölümün adı bilgisayar öğretmenliği ama neden kendini kısıtlıyorsun? Öğretmenlik kötü demiyorum. Fakat öğretmen olacaksın diye bir projeye katılmaman gerekmez ki. Ya da sadece derslerle yetinmen gerekmez ki.

Zaten bir Üniversiteli derslerle yetinmemeli. Hele bilgisayar bölümünde okuyanlar bence kesinlikle yetinmemeli. Durmadan güncellenen programlar, çıkan yeni teknolojiler vs. bunlar üniversitede bir derste ne kadar iyi öğretilebilir ki? Bir derste öğretilen programlama dili ile hemen bir eğitim yazılımı yazabilecek biri varmıdır? Bu dersler sadece bilgi vermek bazı temel teknikleri öğretmek içindir.

Kısacası bir BÖTE’li aslında hayal edemeyeceği yerlere gelebilir. Hiç aklına gelmeyecek yerlerde olabilir. Bunun tek sırrı kendini geliştirmek ve sürekli güncel tutmaktır.

Ve tabiki bunun için önceden alanını seçmen gerekir. Fakat bence kesinlikle hiçkimse ben bilgisayar öğretmeni olacağım zaten deyip de kendini kısıtlamamalıdır.

Aslında anlatılacak çok şey var bu konuda fakat bunu uzmanlar anlatırsa daha güzel olur diye düşünüyorum. Benim anlattıklarım sadece can sıkıntısından aklıma gelen bazı noktalardı.

Geleceğin BÖTE’li Eğitim Teknologlarına başarılar dilerim….

22 yorum yapılmış

  Sosyal imleme Sayfası » Blog Archive » Anar SAMADOV – Görsel Dreamweaver Dersleri – BÖTE

  […] Üniversitesi Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölümü lisans öğrencisiyim.  Blog sayfamda BÖTE, bilişim, teknoloji ile ilgili makaleler […]

  24.03.2011, 12:37:36

  BÖTE diye bir bölüm var nedir o?

  […] öğrencileri birçok özel sektör alanında çalışabilir. Bununla ilgili daha önce yazdığım bir böte ‘ linin sıkıntıları başlıklı yazıyı […]

  04.02.2017, 20:03:00

  Sümeyra

  Çooook güzel yazmışsın, çoook güzel anlatmışsın Anarcım.. 🙂

  07.03.2010, 2:46:48

  duyulmayançı

  iyide bizi bu bölümden soğuttular.artık doğru dürüst öğretmen bile değiliz.ders saatlerimiz bir maaşı alacak kadar yeterli değil.bilgisayar çağındayız ama bizim bilgisayar ders saatlerimiz düşürülüyor ders kaldırılıyr biz geleceğe nasıl umutla bakalım?

  12.10.2010, 19:53:59

  nizar

  Merhaba arkadaşlar, yorumlar gerçekçi olmaktan öte daha çok temenni şeklinde; ben de BÖTE mezunuyum ve çok pişmanım; şunları belirtmekte fayda var:

  1. Yurtdışında BÖTE'nin tam olarak karşılığı olan bir bölüm yok.

  2. Revaç gören "bilgisayar teknolojisi" teriminden faydalanmak isteyen ve maalesef teknik bir branş mezunu olmayan – daha çok eğitim psikolojisi, sosyal bilimlere ilişkin branş mezunu – akademisyenlerin kapıp yerleştiği bir bölüm BÖTE! İnanmayan Türkiye'deki üniversitelerin BÖTE öğretim üyelerinin özgeçmişine baksın. İçlerinde iyi bir teknik bölüm mezunu, programlama bilgisine sahip birini göremezsiniz.

  3. Madem ki işin içinde "Bilgisayar" var, neden bilgisayarla ilgili teknik dersler yok bunun cevabı 2. madde!

  4. Zaten YÖK bildiğim kadarıyla bu bölümü yakın bir zamanda ilköğretimle ilgili bir pasif bir bilim dalı olarak değerlendirecek.

  5. Gelen öğrenciler iyi niteliklere sahip, kaliteli ama maalesef bol bol kuram bilgisi, eğitim psikolojisi vs. dersi var, inanmayan ders müfredatına bakabilir. Görünürde programlama dersi var 1-2 tane ama hangi modası geçmiş diller anlatılıyor isteyen araştırabilir.

  6. Dahası henüz yeni mezun vermiş bu bölüm nasıl oluyor da tam 47 tane üniversitede birden kısa zamanda açılabiliyor? Cevabı yine öğretim elemanlarının özgeçmişinde bulunabilir. Kaç tanesinin yayınları içinde bilgisayarla doğrudan ilgili yayın var? Bulabilirseniz sayısını buraya yazabilirsiniz.

  7. Buraya yazdıklarım eleştiri değil, sadece gerçekler. Artık minicik çocuklar bilgisayarla ilgili pek çok yeteneğe sahip, zaten MEB'de bu dersi kaldırdı. Türkiye'ye laf değil iş üreten insan lazım…. o ise nasıl olacak yorumu size bırakıyorum…

  04.09.2011, 16:49:18

   Anar Samadov

   Evet bu durum böyle malesef. aslında bazı üniversitelerde bilgisayar kökenli öğretim üyeleri var fakat bilgisayarla ilgili fazla ders olmadığı için bunun da pek önemi kalmıyor. fakat bence fazla dert etmeden yüksek lisansla alanı değiştireblirsiniz. bilgi teknolojileri gibi bir bölüme. ama tabi burada da bir sorun var sadece birkaç üniversitede bu bölüm var malesef.

   07.09.2011, 21:32:33

  burak

  ben meslek lisesi mezunuyum mühendislik için lys gerekiyo benimde pek lys bilgim yok malesef okullarda göstermiyolar ygsden 300 gibi bi puan aldım kendimi yazılım yönünden geliştirmek istiyorum bu bölüme gidersem kendime yazıkmı etmiş olurum ? çünkü bölüm hakkında hiç iyi yorumlar okumadım.

  23.03.2015, 18:05:13

   Anar SAMADOV

   Mühendislik dışında yazılım konusunda üniversitede kendini fazla geliştiremezsin. Bana göre yazılım konusunda kendini geliştirmen tamamen sana bağlı. Üniversitede sadece temel bilgi verirler.

   23.03.2015, 23:27:38

  burak

  yani sizce bu böülümü tercih etmelimiyim şu şekilde düşünüyorum 4 yıl içinde hem okurken aynı zamanda kendimi yazılım yönünde geliştirsem eğitim setleriyle felan zaten meslek lisesi olduğum için konuya büsbütün yabancı değilim ?

  24.03.2015, 13:53:13

   Anar SAMADOV

   Dediğim gibi mühendislik, yazılım mühendisliği gibi bölümlere puanınız yetiyorsa onarı tercih edin. Yetmiyorsa BÖTE seçin tabi. Ama üniversiteye göre de fark oluyor. Örneğin istanbuldaki üniversiteler yazılım konusunda daha başarılı olabiliyor. Çünkü bilişim konusunda iş imkanları da var. Puan konusunda bilgim olmadığı için o puanla hangi üniversiteleri seçebileceğinizi söyleyemem. Başarılar dilerim.

   24.03.2015, 14:02:24

  Yusuf

  böte yazmayı dusunuyorum anadolu lisesi cikisliyim Bu alanda temel egitim alip kendimi gelistirmeyi dusunuyorum ve bu bolum icin cok istekliyim ancak 4yil sonra mezun olunca is imkani hakkinda suphelerim var bana bilgi verirsenin cok sevinirim

  30.05.2015, 18:37:53

   Anar SAMADOV

   Atanma durumu zor galiba evet. Türkiyedeki sistemi çok bilmiyorum 4 sene oldu ayrılalı. Ama herşey sana bağlı. Kendimi geliştiririm diyorsan sorun yok bence.

   30.05.2015, 22:55:57

  ahmet kerim yıldıray

  Hocam ben bu sene nsaip olursa istanbulda böte okumayı düşünüyorum.
  Acaba bi yazılım müh. bölümündeki arkadaşlardan programlama olarak ne kadar eksiğim olur?

  Yazılım müh. İle böte arasında ne ders farkları var özellikle programlama açısından cevap verirseniz çok sevinirim.
  teşekkürler…

  04.06.2015, 14:33:40

   Anar SAMADOV

   Öncelikle başarılar dilerim.
   BÖTE bölümünde daha çok eğitim dersleri olduğu için yazılım mühendisliği tabiki daha fazla yazılım dersleri görür. BÖTE bölümünde yazılımcı olarak kendinizi geliştirmek istiyorsanız bölümden ciddi manada birşey beklemeniz doğru olmaz.

   04.06.2015, 18:42:43

    ahmet kerim yıldıray

    Hocam, şöyle anlatayım. Benim önümde iki seçenek ya trabzonda geçen yıl açılan yazılım müh. bölümünü okuyacağım ki ne kadar kaliteli bi eğitim verirler bilemiyorum bölüm 1.yılında.
    Yada istanbulda hem büyük şehirin verdipi avantajla BÖTE okuyup okurkende bu yazılım alanında kendimi geliştirmek daha mantıklı değil mi? siz ne dersiniz.
    Yazılım müh. ile böte arasındaki dersler açısından ne kadar bi fark olur? Kendimi geliştirmeyi uğraşmak yerine direk bölümü kazanıp okumak mı daha mantıklısı?

    05.06.2015, 0:55:42

    Anar SAMADOV

    Dediğim gibi daha çok eğitim dersi alacaksınız. O nedenle sınavlara falan hazırlaşmak için sevmediğiniz derslerle ilgilenmek zorunda kalacaksınız. Ona göre kararınızı verin.

    05.06.2015, 10:34:37

  mihri

  merhaba hocam ben meslek lisesi mezunuyum ygs1 den ek puanla 3 binlerdeyim. bu sıralamayla tercih edebileceğim en iyi bölüm böte ve hacettepe,gazi,ege,ankara,dokuz eylül gibi çok iyi üniversiteler geliyor.bende istiyordum gitmeyi ama yorumlarda çok fazla kötülüyorlar bi korktum yani . sizce gideyim mi yani iş imkanı felan üniversite iyi olunca ve kendimi geliştirirsem daha iyi olabilir mi?

  26.07.2016, 18:20:03

   Anar SAMADOV

   Türkiye BÖTE bölümü için KPSS atamalarında sıkıntı var. Ama kendimi geliştiririm diyorsan üniversiteden fazla birşey beklememen gerekiyor. BÖTE de dersler daha çok eğitim ağırlıklı olduğu için sıkıntı çekebilirsin.

   27.07.2016, 15:15:29

  hakan

  arkadaşlar ben bilgisayar ögretmenligi ne gidim tercih verdigime bin bişman oldum 1.sene okudum sonra ygs girerek hemşirelik okuyorum tüm adaylara tavsiyem bilgisayar ögretmenliginden uzakdurun nedenmi atamayok. olsada cook sayıda bilgisayr ögretmeni acıkta. örek veriyim amcam oglu bogaz ici bilgisayar ögretmenligi bidirdi 2 senedir avederdiniz eşek gibi calışiyor atama gelmedi vallah üzülüyorum .size abi tavsiyesi… allah tüm calişan larin yar ve yardımcısı olsun…

  02.08.2016, 20:33:51

   Serhat

   çalışma azmi yokmuş demekki senin amcaoglunda bu sene şubat atamasında 3bin kusur başvuru da 1300kusur atama bilgisayar öğretmenliğine acildi bunların 900 civarı boteci daha ne olsun bu rakam nerdeyse yüzde 50 ye tekabül ediyor 80 ile atanmış taban puan çoğu öğretmenlik den iyi bir yüzde , ayrica sayısal bi öğrenci lisans dan 80 alamıyorsa zaten atanmasin kem kum etmeyi bırakın diplomanızda ne yazdığının önemi yok kendinizi geliştirin ve sevdiğiniz isi yapın …

   26.09.2016, 22:10:14

  Shady

  Kardeşim anlatımını çok sevdim tebrik ediyorum. Yazının sonu gelmesin istedim. BÖTEyi seçecek arkadaşlara ışık tutmuşsun.

  13.08.2016, 16:59:28

Yorum yapın..

isim yerine gerçek isim ve soyisim yazılmadan yapılan yorumlar kesinlikle onaylanmıyor bilginiz olsun.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


%d blogcu bunu beğendi: