alexa  Menu
BÖTE diye bir bölüm var nedir o?

BÖTE diye bir bölüm var nedir o?

  17.09.2011 ,   7 yorum ,   22.087 kez okundu.

BÖTE yani (Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi) ! 5 Sene önce bu bölümü kazandığımda çok sevinmiştim açıkcası. Azerbaycandan kalkıp türkiyeye gitmiştim ve düşüncem çok sevdiğim bilgisayarla daha fazla haşir neşir olup bu konuda kendimi geliştirmekti. Ama çok şey öğrenecektim. Bilmediklerimi arkadaşlarıma öğretmenlerime soracaktım. Ne de olsa daha gelişmiş bir ülkeye gidiyordum ve bilgisayar oraya daha erken gelmişti daha fazla gelişmişti orada. İlk başlarda sadece bilgisayar dersleri olacak sanıyordum. Sonra yok öğretmenlik olduğu için birkaç eğitim dersi de olur diye düşündüm.

Ama dersler başlayınca fazla bilgisayar dersinin olmadığı, daha çok eğitim derslerinin olduğu ve öğretmenlerin de çoğunun doğal olarak teknik değilde eğitim ağırlıklı olduğunu gördüm. Tabiki alanlarında başarılı, kaliteli öğretmenlerdi. Ama bu bölümde beklentiniz programlama ise iş tamamen size kalıyor. Çünkü bu konuda uzman genelde az sayıda öğretmen oluyor ve program gereği temel bilgiler veriliyor.

Neyse fazla uzatmayayım sanırım anlatmak istediğimi anladınız. Evet bilgisayar konusunda  temelden daha fazla birşey öğrenemeyeceğiniz bir bölüm BÖTE. Bu tüm üniversiteler için böyledir aslında. Belki bazı üniversitelere göre durum değişebilir birşey diyemem. Fakat ders içeriği aynı sonuçta. Eğer bilgisayar konusunda ileri düzeyde programlama bilgisine sahip olmak istiyorsanız kendinizi geliştirmek istiyorsanız BÖTE bölümünden çok birşey beklememeniz gerekiyor. Sadece kendiniz uğraşır kendinizi geliştirirseniz birşey öğrenirsiniz. Ama bölümden birşey beklememeniz gerekir bu konuda. Fakat şunu da söylemek gerekir illa ki birşeyler öğreneceksiniz. Sonuçta 4 senenizi vereceksiniz. Ama daha çok eğitim konusunda olacak öğrendikleriniz. Bilgisayar konusunda hiçbirşey bilmiyorsanız yine öğreneceksiniz. Ama çok çok temel şeyleri öğreneceksiniz. Fakat bir bilgisayar öğretmeni açısından düşünürsek gerekli tüm bilgileri edinmiş olursunuz ki, zaten göreceğiniz, öğreneceğiniz içerik de bu doğrultuda hazırlanmıştır.

Dediğim gibi kendinizi geliştirmeye hevesliyseniz (ama kendi başınıza) ve biraz da sosyal aktivitelere katılan biriyseniz, proje yapmayı, geliştirmeyi, üretmeyi seviyorsanız kesinlikle BÖTE bölümünü seçebilirsiniz.

Ayrıca değinmek istediğim önemli noktalardan biri de BÖTE bölümünü kazandıysanız veya okuyorsanız kesinlikle ben öğretmen olacağım nasılsa diye düşünmemelisiniz. Zaten BÖTE bölümünün geleceği şuan için çok parlak gözükmüyor. Çok az öğretmen adayı atanıyor. Kontenjan çok çok az. Fakat çok fazla atanmayı bekleyen aday var. Bu durumda sadece öğretmen olacağım diye düşünüp kendini geliştirmeyenlar kesinlikle sonra pişman oluyorlar. Çünkü çalışabilecek çok yer var BÖTE öğrencileri için. Kendini geliştiren BÖTE öğrencileri birçok özel sektör alanında çalışabilir. Bununla ilgili daha önce yazdığım bir böte ‘ linin sıkıntıları başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.

Eğer kendinizi geliştirmeyi düşünüyorsanız bu bölümde , bu işe en geç 2. sınıfta başlamanız ve artık alanınızı seçmeniz gerekir. Sonra çok geç oluyor. Yazılım mı seçeyim, donanım mı seçeyim ya da farklı birşey buna karar vermeniz önemli.

Bir diğer konu üniversitede kısmi zamanlı öğrenci statüsünde çalışma imkanının olması. BÖTE öğrencileri için birçok alan var bu statüde çalışabilecekleri. Üniversite bünyesindeki birçok kuruluşun tasarım, afiş, el ilanı, web sayfası ve s. Sadece bunları takip etmek , ilgilenmek faydalanmak gerekir.

Tüm bunlara dikkat edip faydalanan bir BÖTE öğrencisi işsiz kalmaz kesinlikle.

7 yorum yapılmış

  BÖTE bölümü okuyanlara tavsiyeler

  […] için kısaca şunu söyleyeyim 2006-2011 Ege Üniversitesi BÖTE bölümü mezunuyum. Benim için farklı bir deneyimdi üniversite. Çünkü Azerbaycanlıyım ve […]

  10.10.2016, 13:38:52

  Ufuk UĞUR

  Merhaba ben bu yıl bilişim teknolojileri anadolu meslek lisesine başlıcam :S 10.sınıfta bölümlere ayrılacak(her lisede olduğu gibi)

  ALANLARI DEVAMINDA GİDEBİLECEKLERİ (4-5 YILLIK) LİSANS PROGRAMLARI

  BİLGİ TEKNOLOJİLERİ

  BİLGİSAYAR TEKNOLOJİSİ VE BİLİŞİM SİSTEMLERİ*

  İŞLETME BİLGİ YÖNETİM

  YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ

  BİLGİSAYAR VE ÖĞRETİM TEKNOLOJİLERİ ÖĞRETMENLİĞİ

  SİVİL HAVA ULAŞTIRMA İŞLETMECİLİĞİ

  ve

  ALANLARI DEVAMINDA GİDEBİLECEKLERİ 2 YILLIK MESLEK YÜKSEKOKULLARI

  Bilgi Güvenliği Teknolojisi

  Bilgi Yönetimi

  Bilgisayar Operatörlüğü

  Bilgisayar Programcılığı

  Bilgisayar Teknolojileri ve Bilişim Sistemleri

  Bilgisayar Teknolojisi

  İnternet ve Ağ Teknolojileri

  Basım ve Yayın teknolojileri

  Pazarlama

  gibi birsürü bölüm gördüm.Geçenlerde bir yerde bi yazı okumuştum bilgisayarcı adam işsiz kalmaz diye.Fakat ben bu konuda kaygılıyım birde internet ortamında siz ve başka bir çok siteden html,css,php,vb6,vb.net,c++,c#,ps,dw gibi dersleri aldım fakat öğrendiklerim çok daha fazlasını öğrenmek istiyorum sizce bu lise ve üniversite-yüksek okul bana yararlı olabilir mi?

  18.09.2011, 0:29:59

   Anar Samadov

   Lisans için saydığınız bölümlerden bazıları sanırım yüksek lisans programları. Örneğin Bilgi Teknolojileri, yönetim bilişim sistemleri, işletme bilgi yönetimi gibi programlar güzel fakat yüksek lisans programı olduğunu biliyorum. Bu programlar lisansta yok sanırım. Yine de araştırmanızı tavsiye ederim. Eğer varsa Bilgi Teknolojileri güzel bir alan. 2 yıllık meslek yüksek okulları ile ilgili br bilgim yok malesef.

   18.09.2011, 13:55:20

    Ufuk UĞUR

    Teşekkür edirim 🙂

    18.09.2011, 19:01:56

    Sümeyra

    Anar, Bilgi Teknolojileri lisans bölümü açıldı 😉

    Bu arada yazıya ön yargıyla başladım, bölüme saydın sövdüm sandım ama güzel paylaşım olmuş duygularıma tercüman 😉

    26.09.2011, 14:58:07

  burcin

  Yukarıda soru soran arkadaşa bazı bölümlerin yükseklisans olduğunu söylemişsiniz. mesela yönetim bilişim sistemleri. bu bölüm boğaziçi üniversitesinde lisans programı olarak bulunmaktadır.

  amacım yanlış olduğunu düşündüğüm konuları aydınlatmaktı. iyi çalışmalar.

  08.11.2011, 18:45:47

   Anar Samadov

   Merhaba, uzun zaman oldu gerçi ama yine de cevaplayayım istedim.
   Yaygın olarak yönetim bilişim sistemi yüksek lisans olarak gösteriliyor. En azından ben araştırdığım zamanlarda öyleydi. Değişmiş olabilir birşey diyemem.

   iyi çalışmalar.

   17.05.2012, 21:31:42

Yorum yapın..

isim yerine gerçek isim ve soyisim yazılmadan yapılan yorumlar kesinlikle onaylanmıyor bilginiz olsun.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


%d blogcu bunu beğendi: