alexa  Menu

Copyscape ile kopya içerik kontrolü

  12.07.2015 ,   1 yorum ,   4.682 kez okundu.

Web sitesi sahibi iseniz ve siteniz makale, özgün yazı içeren bir site ise yazılarınızın kopylanmasından endişe duyuyorsunuzdur. Sizlere sitenizin, makalelerinizin kopylanıp kopyalanmadığını kontrol etmeniz için bir site tanıtmak istiyorum. Sonuçta google sayfalardaki tüm içerikleri tarıyor ve eğer sayfanızdaki içerik kopya içerikse sizi pek sevdiği söylenemez. Dolayısıyla sıralamalarda geriliyorsunuz. Fakat sayfanızda özgün makaleler bulunuyorsa google sayfanızı el üstünde tutuyor diyebiliriz. Tabiki burada farklı faktörler de mevcut. Sitenin hiti, seo çalışmaları , backlinkleriniz gibi. Bu nedenle sayfanızdaki içerikleriniz özgün ise tarafınızdan yazıldıysa kopylanıp kopyalanmadığını tespit etmeniz için bir yol var.

Sitenin ismi Copyscape. Sayfaya girerek kontrol etmek istediğiniz sitenizin adresini yazarak arattırdığınızda eğer kopyalama işlemi yapmış siteler varsa bunları karşınıza çıkaracaktır.

örneğin bootstrap dersleri sitesini kontrol edelim:

bootstrap-dersleri-copyscape

Gördüğünüz gibi “no result were found for this page.” diye bir mesaj çıktı. Yani herhangi bir kopyalama işlemi yok. Şimdir bir de webrazzi.com sitesini kontrol edelim:

copyscape-site-check

Evet gördüğünüz gibi burada sonuçlar biraz farklı. İki adet link çıktı karşımıza. Başlıklara baktığımızda aynı yazı, fakat linklere dikkat edersek linklerin sonunda farklılık var. Ama site aynı. Siteyi incelediğimizde webrazzi.com sitesine ait yazıyı paylaşarak yönlendirme işlemi yapmışlar. Yani kaynak belirtilmiş aslında. Dolayısıyla artık sizin insiyatifinize bağlı. İsterseniz sayfanıza ait makaleyi başka sayfada yayınlamamaları için şikayet edebilirsiniz. Bu site aracılığı ile sadece bu işlemleri kontrol etmeniz mümkün.

Bir diğer özellik Copyscape Premium. Premium hesap alarak bakiyenize kredi yüklüyorsunuz ve elinizde bulunan maksimum 2000 kelimelik bir makaleyi kontrol ettirebilirsiniz.

Copyscape  Premium Search

Unutmamanız gereken birkaç noktayı da belirtmek istiyorum. Arkadaşlar google arama motorunu hafife almayın. Sayfanızdaki herşeyi okuyup gördüğünü, anladığını unutmayın. Örneğin bir makale bulursunuz ve cümlelerin yerini değiştirirsiniz. Bazı kelimeleri editlersiniz. Bazı cümleleri çıkarırsınız. Ama google algoritmaları bunu anlayabiliyor. Yani anlamaması da mümkün olabilir tabiki o ayrı konu ama genelde anlıyor. Makaledeki kelime sayısını, cümle yapılarını falan hepsini kontrol ederek kopya içerik olup olmadığına karar verebiliyor.

1 yorum yapılmış

    koray

    kopyakontrol.com yeni index almış kayıtlarda copyscape’den çok daha iyi sonuçlar vermektedir. Bence kopyakontrol.com da bir test edilmeli.

    27.12.2016, 4:18:41

Yorum yapın..

isim yerine gerçek isim ve soyisim yazılmadan yapılan yorumlar kesinlikle onaylanmıyor bilginiz olsun.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


%d blogcu bunu beğendi: