alexa  Menu
america-dv-lottery-green-card

Green Card başvurusu?

  15.10.2015 ,   2 yorum ,   11.863 kez okundu.

Green card veya yeşil kart başvurusu diye birşey duymuşsunuzdur. Birçok sitede reklamları çıkıyor ücret karşılığında sizin yerinize green card başvurusu yapılması teklif ediliyor. Bu konuyla ilgili birkaç ipucu vermek istiyorum. Tabi green card nedir ne işe yarar önce bundan bahsetmek gerekiyor. Green card ABD Dışişleri bakanlığı tarafından her sene yapılan bir vize programıdır.

Green Card nedir?

Yeşil kart göçmen vize programı olarak geçiyor. Yönergede aşağıdaki açıklama geçiyor aslında:

Kongre yetkisiyle yapılmakta olan Çeşitlilik Göçmen Vize Programı (DV), ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yürütülmekte olup her sene Göçmenlik ve Vatandaşlık Yasası’nın (INA) 203 (c) maddesince belirlenmiş şartlara göre düzenlenmektedir. Yasa, ‘’çeşitlilik göçmenleri’’ olarak bilinen bir grup için çıkarılmış olup ABD’ye göçün az olduğu ülkelerde doğmuş olan kişiler için öngörülmüştür. 2

Yani aslında daha açık söylemek gerekirse tamamen ücretsiz ve yasal olarak ömürlük Amerikada yaşamanız ve çalışmanız için vize. Sadece Amerikada seçme hakkını vermiyor. Yani vatadanşlık değil ama Amerika vatandaşlarının hemen hemen tüm haklarına siz de sahip oluyorsunuz, bir tek seçme hakkınız olmuyor. İngilizcede Permanent Resident Card olarak geçiyor. Türkçesi daimi oturma izni. Başvuru sistem tarafından değerlendiriliyor. Her sene başvuru yapabilecek ülkelerin listesi yayınlanıyor. Her ülke için farklı kontenjanlar var aslında. Kontenjan tam olarak bildirilmiyor. Vizeler, altı coğrafi bölge arasında paylaştırılıyor ve bu bölgelerde bulunan hiçbir ülke, ilgili sene içinde verilecek olan vizelerin toplamının yüzde yedisini aşamaz.

Nasıl başvuru yapabilirim?

Başvuru aslında çok kolay ama çok ciddi kurallar sözkonusu. Çok fazla birşey istemiyorlar başvuru için fakat istedikleri bilgileri doğru, eksiksiz istiyorlar. Başvuru konusunda söylemek istediğim en önemli şey başvurunun ücretsiz olması. Birçok insan, şirket, kuruluş başvuru için sizden para talep edebilir ve ediyor. Fakat onların yaptığı sizden para alarak sizin yerinize ücretsiz olan başvuruyu yapmak. Bu yüzden biraz ingilizceniz varsa buradan (https://www.dvlottery.state.gov/) kendiniz başvuru yapabilirsiniz. Başvuruda istenen bilgiler isim, soyisim, doğum tarihi, doğum yeri, şuan yaşadığınız yer bilgisi, e-posta adresiniz ve fotoğrafınız gibi bilgilerdir. Burada fotoğraf için özel kurallar vardır. Bu kurallara uyulması zorunludur. Kurallar için şuraya gözatmanızı tavsiye ediyorum. Yeşil kart için başvuru yapıyorsanız hiçbir kuralı es geçmemenizi tavsiye ederim.

Eğer evlenmişseniz eşiniz ile ilgili bilgileri de girmeniz istenecektir. Evli bireyler aslında birazcık avantajlılar. Şöyle ki, eğer evliyseniz siz ve eşiniz ayrı ayrı başvuru yaparsanız ikinizden birisine yeşil kart çıkarsa ikiniz de Amerikaya gidebiliyorsunuz.

Başvuru ile ilgili daha detaylı bilgiyi bu yazının en altında kaynak olarak belirttiğim linkten indirebilir veya okuyabilirsiniz.

Kazanamadım tekrar başvuru yapabilir miyim?

Evet. Eğer başvurduğunuz sene kazanamazsanız yeniden başvuru yapmanız gerekiyor.

Ne zaman başvuru yapabilirim?

Green card başvurusu bu sene (DV – 2018 için yapılıyor) 4 ekim 2016 – 07 kasım 2016 tarihleri arasında yapılıyor. Yani şuan 7 kasıma kadar başvuru yapabilirsiniz. Her sene hemen hemen aynı tarihlerde başvuru yapılıyor.

Green card başvurusu

Sonuçları nereden nasıl öğrenebilirim?

Sonuçlar 02 mayıs tarihinde (her sene değişebilir) yine aynı site üzerinden duyuruluyor. Sonuçları sadece başvuru yapan şahıs öğrenebilir. Başkası sizin sonuçları öğrenemez. Sonuçları öğrenmek için başvuru sonrasında size bildirilen onay numrası  gerekecektir. Bu nedenle başvuru sonrasında gösterilen onay numarasını mutlaka ama mutlaka kaydediniz. Onay numarası sonradan elde edilemez. Bu nedenle eğer onay numarasını kaybederseniz sonuçları öğrenemezsiniz.

ABD Dışişleri Bakanlığı seçildiğiniz taktirde sizinle irtibat KURMAYACAKTIR.

Herkese bol şans dilerim 🙂

Bu yazı 16 Ekim 2016 tarihinde yeniden güncellenmiştir.

kaynak: GreenCard Talimatları (DV-2018)

2 yorum yapılmış

  Pulsuz rəsmi greencard müraciəti

  […] istədim bu məsələyə aydınlıq gətirim ki, öz müraciətinizi özünüz edə biləsiniz. Greencard müraciəti rəsmi olaraq Amerika xarici işlər nazirliyinin saytında qəbul edilir. Həmin sayta buradan […]

  19.10.2016, 14:15:20

  Natiq

  Inwallah Americada restoran sferasinda caliwmaq.19 il tecrubem var restoran sferasinda.supervayzer ve menecer vezifesinde caliwmiwam

  14.04.2019, 18:38:35

Yorum yapın..

isim yerine gerçek isim ve soyisim yazılmadan yapılan yorumlar kesinlikle onaylanmıyor bilginiz olsun.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


%d blogcu bunu beğendi: