alexa  Menu
Website kurmanın incelikleri

Website kurmanın incelikleri

  18.11.2015 ,   yorum yapılmadı ,   2.658 kez okundu.

Aslında günümüzde web sitesi nasıl kurulur konusu oldukça komik bir hale gelmiştir. Çünkü teknolojinin gelişmesiyle İnternet dünyası da öyle bir noktaya geldi ki sadece basit fare hareketleri ile herkes bu işi artık yapabiliyor. Bu yazıda sizlere bir web sitesinin nasıl kurulacağından değil bir web sitesi kurarken önemsenmesi gereken ince noktalardan bahsedeceğim.

Hosting ve Domain İhtiyacı

Standartın dışında bir web sitesi için her daim bu iki temel hizmete ihtiyaç duyarız. Yani bu iki şey olmazsa olmazlar arasına bir anda girer. Bu durumda yapmamız gereken seçim yapacağımız işin boyutuyla direk orantılıdır. O yüzden ihtiyacımızın ne olduğunu tam anlamıyla bilmemiz yanlış harcama yapmamamıza ve zaman kaybetmememize sebebiyet verecektir. Bizim için gerekli olan hizmeti alacağımız trafik doğrultusunda firmaya sorarak seçebiliriz. Alan adı hakkında da com, net ve org gibi popüler aynı zamanda Google’ın önemsediği uzantılardan birini seçerek yolumuza koyulabiliriz.

arayuz-tasarim

Arayüz (Tema) İhtiyacı

Herkesin ortak noktası olarak belirlenmiş WordPress sistemini herkes neredeyse kullanıyor. Ancak bunun dışında yine kullanılmakta olan Joomla, Drupal gibi sistemlerde mevcut ancak size önerim WordPress üzerinden gitmeniz çünkü bu sistemin bugün dünya çapında büyük bir kitlesi var. Aynı zamanda herkesin esnek yapısından dolayı çok sevdiği bu sistem için binlerce tema ve eklenti geliştiriliyor. Yani bir şey arzu ettiğinizde anında bulabilmeniz oldukça mümkün bir durumda. Hatta ulaşamasanız dahi bu konuda geliştirici sayısı da haddinden fazla olduğu için kısa sürede bir yazılımcıyla anlaşabilirsiniz.

seo

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) İhtiyacı

Günümüzde web sitesi için genel tüm çözümler çok rahat bir şekilde karşılanabiliyor. Ancak seo bunların içinde değil. Çünkü seo çok özenli bir çalışmanın ifade edilmesidir. Bu yüzden bu konuda önemli planlar yapmamız gerekiyor. En temelde önerim şudur ki; Kesinlikle backlink adı altında paket hizmetleri almayın. Hatta yeni bir site kuruyorsanız ilk 3-4 ay boyunca sitenizi özgün ve güncel tutmaktan başka işe başvurmayın. Bu konularda yapabileceğiniz en önemli çalışma sosyal medya üzerine yoğunluk vermenizdir. Ne kadar çok organik olursanız o kadar büyük bir katkı elde edersiniz. Çünkü Google ziyaretçilerin tepkisine göre sitenizi ölçülendirir. Yani aslında Google’ı bir robot gibi görür buna göre hareket ederseniz kaybedersiniz. Siz yaptığınız tüm çalışmaları kullanıcıların beğenisine bir işi sunar gibi çalışmalı ve onların tepkilerine yönelik işler üretmelisiniz. Aksi halde seo konusunda başarı yakalayamazsınız. İlerleyen aşamalarda da organikliğinizi bozmamalı alacağınız tanıtım yazısı çalışmalarını az ama kaliteli sitelerden almalısınız. Özellikle alacağınız linklerin ömrünün uzun olabilmesi de önemli olacağı için kapanmayacak bir köklü siteyi tercih etmelisiniz.

Yorum yapın..

isim yerine gerçek isim ve soyisim yazılmadan yapılan yorumlar kesinlikle onaylanmıyor bilginiz olsun.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


%d blogcu bunu beğendi: