alexa  Menu
hızlandırılmış mobil sayfalar seo

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar SEO İçin Ne Anlama Geliyor

  20.03.2016 ,   4 yorum ,   3.950 kez okundu.

Google, 2015’in Ocak ayından bugüne kadar sürekli mobil deneyim ile ilgili güncellemeler yayınlıyor. Özellikle 21 Nisan Mobil Uyumluluk güncellemesi ile birlikte mobildeki sıralamalar, masaüstü sıralamalara göre değişiklik göstermeye başladı. Bunun nedeni ise mobil arama oranlarının masaüstü arama oranlarını geçmiş olması.

Tüm dünyada artan mobil kullanım oranı, tabiki arama motorları için de gözardı edilemeyen bir konu olduğundan dolayı, önemi de her geçen gün artıyor.

SEO’yu doğrudan etkileyen mobil deneyim, bu sene yayınlanması beklenen yapay zeka algoritması RankBrain ile daha da önem kazanacak.

Google’ın son geliştirmiş olduğu Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (Accelerated Mobile Pages – AMP) projesi büyük haber siteleri tarafından dünyada kullanılmaya başlandı. Türkiye’de henüz yeterli önem verilmeyen bu proje temel olarak şunu amaçlıyor;

“Mobilde daha hızlı bir kullanıcı deneyimi sağlamak.”

hızlandırılmış mobil sayfalar seo netvent

Türkiye’de bu konu ile ilgili olarak çalışma yapan ajansların başında Netvent SEO geliyor. Örn için tıklayın; https://netvent.com/dijital-cay-saati-david-darmanin-ozel-soylesi-hotjar/amp/

Peki Hızlandırılmış Mobil Sayfalar nasıl yapılabilir?

Google’ın büyük bir titizlikle üzerinde çalıştığı Hızlandırılmış Mobil Sayfalar, kaynak koduna eklenen kodlar vasıtası ile çalışmaktadır. Şuanda yazı içeriklerinde aktif olan proje, sabit sayfaları kapsamıyor. Ancak ilerleyen günlerde mobil dünyanın tamamnını hedefleyeceği ise kesin.

Eğer wordpress bir site kullanıyorsanız AMP uyumlu olmanız çok kolay. AMP eklentisini indirdikten sonra siteniz uyumlu hale geliyor.

Bunun dışında diğer yönergeleri okumak ve proje hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için https://www.ampproject.org/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

4 yorum yapılmış

  cuneyt oktay

  Anar bey bunun wordpress kullanımı için detaylı yazıyı bekliyoruz.Okuduğum kadarıyla yoast ile entegrede edilmesi gerekiyor galiba

  21.03.2016, 9:45:08

   Anar SAMADOV

   Cüneyt bey o konuda yazı hazırlamayı düşündüm fakat kullanımı çok kolay olduğu için hazırlamadım. Yoast ile entegreye gerek yok. AMP eklentisini kurup aktifleştirmeniz yetiyor. Zaten herhangi bir ayarı yok. Sadece makale linklerinin sonuna /amp yazarak giriş yapabiliyorsunuz. Şuan bu blogda herhangi bir makalenin sonuna /amp yazarak deneyebilirsiniz.

   21.03.2016, 11:19:03

    cuneyt oktay

    Peki wordpressde amp kullanımı CDN kullanımını etkilermi? yada bi problem çıkartırmı? maxcdn kullanıyorum.Böyle bi tecrübeniz oldumu

    21.03.2016, 12:05:30

    Anar SAMADOV

    Öyle bir tecrübem olmadı açıkcası. Fakat AMP eklentisi çok da sorun çıkaracak bir eklentiye benzemiyor. Bence deneyebilirsiniz yani sorun çıkarmaz. Tüm ihtimaller karşı tabi bir yedek almanızda fayda var. Ama dediğim gibi eklentinin hiçbir ayarı yok sadece kurup aktifleştirmeniz gerekiyor aynı şekilde deaktif yapıp kaldırabilirsiniz. MAXCDN kullanmadım hiç o yüzden kesin bilgi veremiyorum malesef.

    21.03.2016, 12:11:41

Yorum yapın..

isim yerine gerçek isim ve soyisim yazılmadan yapılan yorumlar kesinlikle onaylanmıyor bilginiz olsun.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


%d blogcu bunu beğendi: