alexa  Menu
yazılım mühendisi

Bir Yazılım Mühendisi Olmak İçin Hangi Özelliklere Sahip Olmak Gerek?

  01.05.2016 ,   4 yorum ,   9.142 kez okundu.

Geleceğin mesleklerinden biri olarak görülen Yazılım Mühendisliği kazanması okuması ve sonrasında çalışması özveri isteyen mesleklerdendir. Bu nedenle bir yazılım mühendisi olmak için hangi özelliklere sahip olmak gerek konusunda ufak bir araştırma yapmadan bu alana yönelmeyi düşünmeyin.

Bilgisayarı Sevmek Yeterli mi?

Çoğu kişi bilgisayar başında zaman geçirmeyi yazılım mühendisi olarak yeterli görmekte. Ancak bilgisayar başında zaman geçirmekten ziyade bilgisayarı kullanım amacınız sizi bu noktada yönlendiren etmen olacaktır. Örneğin sosyal medya sitelerinde zaman geçirmeyi seviyorsanız sosyal medya uzmanı olmalısınız ancak o sosyal medya sitesinin nasıl yazıldığını düşünüyorsanız o zaman yazılım sektörü sizin için uygun olabilir.

Yüksek Gelire Kolay Ulaşma Hayali

Bir yazılım mühendisi olmak için hangi özelliklere sahip olmak gerek konusunda aslında en önemli kıstas uykuyla iletişiminizdir. Düzenli bir çalışma hayatı planlıyorsanız, belli mesai süreleri içinde çalışıp eve gelince konudan tamamen uzaklaşacağım diyorsanız yazılım sektöründen uzaklaşmanız gerekir. Doktorluk gibi mesaisi hiç bitmeyen bir meslektir yazılım mühendisliği. Yeri gelir az uyku ile günler hatta haftalar geçirirsiniz. Böyle bir yıpranmayı düşünmeyen insanlar özellikle gelir seviyelerinin yüksek oluşu nedeniyle bu mesleğe sıcak bakmaktadırlar. Ancak unutulmamalıdır ki bu meslek ile iyi para kazanılsa da o parayı tüketme şansları pek olmaz.

Yazılım Mühendisi olmak istiyorsanız gerçek anlamda meraklı olmalısınız. Oynadığınız oyundan gezdiğiniz herhangi bir siteye kadar nasıl işlediğini düşünüyorsanız ve okulda sayısal derslerde iyiyseniz düşünebilirsiniz. Sayısal ders deyince biyoloji ya da kimya değil matematik, fizik, analitik geometri konuları her zaman ilginizi çekmeli. Üniversite eğitimiyle de edinebileceğiniz bir meslek olan Yazılım mühendisliği asıl olarak bilgisayar başında program yazarak öğrenilir ve geliştirilir.

Yazılım Mühendisliği bölümü bulunan bazı üniversiteler:

Bahçeşehir Üniversitesi

Boğaziçi Üniversitesi (Yüksek Lisans)

İzmir Ekonomi Üniversitesi

Karadeniz Teknik Üniversitesi

Atılım Üniversitesi

Yaşar Üniversitesi

4 yorum yapılmış

  gergedan boynuzu

  Bende bu yolda ilerlemek istiyorum. Çalışmalara geçen sene başladım. Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim

  05.05.2016, 10:16:50

  Turan

  Mesala Herhangi Site Falan Olsun Oyun Olsun Algoritmasını Kafamda Kuruyorum Ama Matematik Ve Fizik Geometriye İlgim Çünkü Temelim Yok 1 den 8. sınıfa kadar Derslerime Çalışmadım Lisede Aklım Başıma Geldi İstediğim Bölüm Olduğu İçin Şimdi Derslerime İsteğim Var Ama Matematik Konusunu Çözmem Lazım

  04.06.2016, 23:26:41

  Turan

  İlgim Yok Matematik Fizik Geometriye

  04.06.2016, 23:29:48

  Hüseyin Pamuk

  Merhaba gerçekten bu işin tam bana göre olduğunu düşünüyorum ve şuan C# ile devam ediyorum ilgili arkadaşlara sesleniyorum birlikte birbirimize destek amaçlı bir şeyler katabiliriz. e-posta: [email protected]
  mail atarsanız iletişime geçebiliriz ve bizim için daha iyi ve daha kolay olacağını düşünüyorum teşekkürler.

  10.07.2017, 22:38:27

Yorum yapın..

isim yerine gerçek isim ve soyisim yazılmadan yapılan yorumlar kesinlikle onaylanmıyor bilginiz olsun.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


%d blogcu bunu beğendi: