alexa  Menu
iso belgelendirme

ISO Kalite Belgelerinde Yeni Detaylar

  08.05.2017 ,   2 yorum ,   2.954 kez okundu.

ISO Kalite Belgelerinde Yeni Detaylar

TÜRKAK “Türk akreditasyon kurumu” ülkemizde verilmekte olan ve kurumca onaylanmış “iso kalite belgelerinin alınmasında” bazı önemli değişiklikler yaptı.

Bu yenilikler, iso belgelerinin uygunsuz ve sistemsiz alınmasının önüne geçmek amacıyla yapıldı. Böylece bundan sonraki türkaklı “iso belgelendirme” işlemlerinde belge alım süreci 20 günü geçmiş oldu. Standartlara tamamen uyulması gerekiyor ve standard denetim süreçleri de gerçekleştirilmek zorunda.

Türkak bu şekilde uygun olmayan “belgelendirme denetimlerinin” de önüne geçmiş oluyor.

Aynı dönemlerde “belgelendirme kuruluşlarının” dernekleşerek türkak akreditasyonlu “iso 9001-14001-22000 belgesinin fiyatlarını” ciddi oranda yükseltmeleri, aniden adapte olmakta zorlanan piyasada durgunluğa neden oldu.

Özellikle “iso belgesi almak isteyen firmalar” gerek ilk defa belge alırken gerekse yıllık ara denetim belge yenileme tarihlerinde yenilenen “ISO 9001 27001 10002 14001 22000 belgesi fiyatları” karşısında konuyu yeniden ele almaya ihtiyaç duyuyorlar.

TÜRKAKLI ISO Belgesi Nedir? Ne İşe Yarar?

Türkak IAF üyeliği bulunan akreditasyon verme yetkisine sahip kurumlar arasında yer alıyor. Bu konuda türkakı diğer akreditasyon kurumlarından ayıran en önemli özelliği doğrudan kamu kurumu olmasından kaynaklanıyor. Bu nedenle resmi devlet ihalelerinde, katılımcı firmalardan Türkak tarafından yetkilendirilmiş “onaylı belgelendirme kuruluşlarından” alınmış “ISO kalite belgeleri” talep ediliyor.

Uluslar arası akreditasyona sahip kuruluşlardan alınan iso belgeleriyle ihaleye katılmak mümkün değil mi? Elbette mümkün. Ancak uluslar arası belgelendirme firmalarından alınan “kalite belgelerinin” Türkak taafından geçerliliğinin kabul edildiğini gösteren Türkak onay yazısı almak gerekiyor.

Bunun için Türkak resmi hesabına ödenen inceleme bedeli sonrasında Ek bir başvuru yazısı ve kalite belgesinin bir kopyasıyla birlikte Türkak tarafından onay yazısı talep ediliyor. Onay yazısıyla birlikte türkaklı iso belgesi talep edilen ihalalerde bu yazıyla birlikte uluslar arası belgelerle de ihaleye katılınabiliyor.

İkinci yöntemle alınan geçerli kalite belgelerinin maliyeti çok daha uygun olabiliyor.

Tabi burada önemli olan sadece işin “iso belgelendirme fiyatı ve maliyeti” konusu değil. Önemli olan kalite yönetim sistemlerinin belge almış olan firmalarda usulüne uygun olarak yerine getiriliyor olması.

Sistem yoksa veya uygulanmıyor ise iso belgesi sahibi olmanın anlamı kalmıyor. Bu yönüyle sertifikalaar sadece reklam amaçlı kullnılmaktan öteye gidemediği gibi “ISO 9001 22000 14001 18001 27001 10002 belgesi almanın gerçek yararları” fark edilemiyor.

Kaynak: http://adlbelge.com

2 yorum yapılmış

  Semih Buzgan

  ISO belgesi almak istediğiniz zaman fiyat ve maliyet konusunda ciddi farklılıklar var. Bu sebeple araştırma yaparak önünüze çıkan ilk firma yerine en hızlı ve ücret konusunda işinize gelen firmayı tercih etmelisiniz.

  12.05.2017, 1:36:34

  Görkem

  ISO belgesi konusunda mutlaka detaylara ve fiyatlara dikkat edilmeli.

  26.09.2017, 9:41:34

Yorum yapın..

isim yerine gerçek isim ve soyisim yazılmadan yapılan yorumlar kesinlikle onaylanmıyor bilginiz olsun.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


%d blogcu bunu beğendi: