alexa  Menu
ISO9001

ISO 9001 Belgesi Almak İçin Yapılması Gerekenler

  07.05.2017 ,   4 yorum ,   5.917 kez okundu.

ISO 9001 Belgesi Almak İçin Yapılması Gerekenler

Geçmiş yıllara nazaran kıyaslandığında “ISO 9001 belgesi almak isteyen firmaların sayısı” hızla artıyor. Bunda ekonomik istikrarın etkisi yadsınamaz. Sürekli büyümekte olan Türkiye’nin, özellikle siyasi istikrarı şu ya da bu şekilde koruyabilmesi ekonominin ve dolayısıyla da yeni kurulan firmaların sayısının sürekli artması anlamına geliyor.

Bununla birlikte “ISO 9001 belgesi fiyatlarının” önceki senelere oranla dolar kurununda gerilemesiyle ciddi seviyede düşmüş olması yurtdışı “ISO 9001 belgelendirme firmalarına” ait belgelere talep gelmesine neden oluyor. Tüm bu etkenler üst üste eklendiğinde “iso belgesi almak istiyorum diyen firmalar” sayısal bağlamda her geçen sene artması çok şaşırtıcı olmuyor.

Elbette talepteki bu artışa paralel olarak neredeyse eşit seviyede ve hızla “iso 9001 belgesi veren firmalarında” sayısı aynı trendi yakalamış oluyor.

Peki bu belgeyi kimler nasıl alabilir? ISO 9001 belgesini almak için firmalardan istenen belgeler neler?

Eğer firmanıza “ISO 9001 almak istiyorsanız lazım olan belgeler”;

1- Ticaret sicil gazetesinin son ve adres, ünvanın güncel halini gösterir kopyası (şahıs firmalarında istenmez),
2- Vergi levhasının fotokopisi,
3- İmza sirküleri (belgelendirme başvuru ve sözleşmesinde yer alan yetkiliye ait olması gerekir),
4- Son 6 aya ait faaliyet belgesi gerekmektedir.
5- ISO 9001 belgesinin üzerine eklenmesi istenirse “firma logosunun” net görseli,
6- Belgede belirtilecek kapsam bilgisi gerekmektedir.

ISO 9001 belgeniz üzerinde yer alması istenen kapsam firmanın faaliyet alanında belirtilmiş olan “belgelendirme kapsamı” mutlaka işletmenin mevcut faaliyetleri içerisinde yer almak zorundadır.

“ISO kalite belgesine sahip olmak” için standard şirket evrak ve “iso kalite dokümanları” firmalardan talep ediliyor. Bu aşamadan sonra firmalar için önem taşıyan konu; güvenilir, yetkin ve yeterli “uluslararası akredite iso belgelendirme firması” bulmak.

ISO 9001 Belgesini Kimler Alabilir?

Vergi levhası bulunan her ticari firma “iso 9001 kalite belgesini” alabilir. Mutlaka şartlarıda sağlamak koşulu işin en önemli ve vazgeçilmez “değişmez” kuralıdır.

Hemen yeri gelmişken bilinmesi gereken önemli bir diğer nokta; “iso 9001 kalite belgelerinin” sadece firmalara verildiğidir. Zaman zaman kişisel olarak “ISO 9001 almak isteyen” bireyler olabildiğinden bu bilgi önem taşıyor.

Kişilerin bireysel olarak “sahip olabilecekleri iso 9001 sertifikaları” sadece “iso 9001 baş denetçi belgesi” veya “iso 9001 iç denetçi belgesidir”. Bu sertifikalar için özel açılan “ISO 9001 eğitimlerine” başvurmak gerekmektedir.

ISO 9001 Belgesi Ne İşe Yarar?

ISO 9001 belgelerini alan şirketler daha kalite olmazlar. Ancak mevcut kalite seviyelerini standartlarştırıp en kötü durumarda bile sürekli aynı kalite düzeyinde ürün ve hizmet sunabilirler. Bu kurumsal ve belli yüzdelerde müşteri memnuniyetinin sağlanması, korunması ve geliştirilmesi anlamına geldiğinden önem taşımaktadır.

Tüm iş tanımlarının ve tariflerinin yazılı olması artık işletmenin yönetim yapısını sağlama aldığını göstermekle kalmaz, sürekli gelişiminde önünü açık bırakır. Bu nedenle reviyon konusu doküman düzeyinde gelişime açık bırakılmıştır.

Sizde firmanıza iso belgesi alarak kalitenizi ortaya koymak ve kurumsallaşma yolunda en önemli adımları atmaya başlamak istiyorsanız “iso kalite belgelendirme hizmetleri” için araştırma yapabilirsiniz.

4 yorum yapılmış

  Doruk Çiya

  Her yerde görüyordum bu belgeyi, hakkında bilgi edindiğim iyi oldu.

  08.05.2017, 13:56:26

  reyhan akyol

  iso9001 için yazılmış en anlamlı makalelerden biri olduğunu söyleyebilirim bu konuda detaylı bilgiler verilmesi çok güzel olmuş teşekkürler.

  04.06.2017, 18:36:17

  Kenan Demir

  Daha önceleri kalite belgeleri 1 saate alınıyordu. Öyleki kolay verilen belge sadece belirli bir harç ücreti yatırılıp sadece belge olsun diye verilirken, şimdilerde belge almanın önemi ve asıl amacı ortaya çıktı. Bence yeterli değil bu belgeyi aldıktan sonrada firmaların denetlenmesi gerekli.

  27.06.2017, 13:46:08

  Hülya Avşar

  Yeni açmış olduğum şirketim için 1 adet iso9001 belgesi alıcam verdiğin bilgiler işime yaradı.

  14.07.2017, 18:40:31

Yorum yapın..

isim yerine gerçek isim ve soyisim yazılmadan yapılan yorumlar kesinlikle onaylanmıyor bilginiz olsun.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


%d blogcu bunu beğendi: