alexa  Menu

PHP dosyaları için sunucu kurulumu (XAMPP).

  24.12.2009 ,   65 yorum ,   59.796 kez okundu.

Üniversitedeki dersimizde konuşulan bir konu olması sebebiyle php kodlamalarını ( PHP ) sayfalarını görüntülememiz için gereken localhost (sunucu) kurma ve kullanma konusuna değinmek istiyorum. Bildiğim kadarını resimlerle anlatmaya çalışacağım. Ardından WordPress nasıl kurulur, wordpress ile nasıl bir site yapabiliriz, wordpress sadece blog yazılımımıdır vs konulara değineceğim.

Şimdi gelelim localhost kurma işlemine.Genelde php için bir sunucu dediğimizde Wamp veya EasyPhp programlarının ismini duyuyoruz. En azından ben ilk başlarda kime sorsam bu iki program dışında birşey diyen yoktu :). Ama nedense bu iki programa da pek ısınamadım. EasyPhp bir kere kurdum hiç kullanmadım. Wamp server ise bir iki ay kullandım. Asıl kullandığım ve kesinlikle tavsiye ettiğim program XAMPP programıdır.

Wamp Server aslında çok kullanışlı bir program. Örneğin sunucudaki dosyalarınıza, PhpMyAdmin sayfasına vs ulaşmanız için kısayollar barındırmaktadır. Tabi bu da daha hızlı bir kullanım sağlamaktadır. Ama wamp Server kullanmamın sebebi sürekli bir  takım hatalar almamdır. (Belki de benden kaynaklanan bir hatadır birşey diyemiyeceğim bu konuda.)

Fakat  XAMPP programı kullanıyorum ve hiç programa has bir hata almadım daha. (PhpBB, Php Fusion, PhpNuke, Joomla, WordPress, Moodle, SMF Forumları vs kullandım ve XAMPP programı ile uyumlu çalıştı hepsi hata almadım. Tabi kendi yazdığım PHP siteleri dahil.)

Neyse çok konuştum geçelim XAMPP’nin faydalarına :P. Efendim XAMPP dediğim gibi bir php dosyasını çalıştırmak için gereken tüm servisleri kurmanıza yarar. Apache, MySql veritabanı kurarak php dosyalarınızı tarayıcınızda kolayca görüntülemenizi sağlar.

Pekiii Nasıl kurulur bu XAMPP denen program?

Şimdi kurulumunu adım adım anlatacağım. Gerekli yerlerde resimlerle anlatmaya çalışacağım. Önce tabi xampp programını indiriyoruz. (Buraya tıklayarak indirebilirsiniz)

Kurulum dosyasına çift tıklayarak kurulumu başlatıyoruz. Bazı sürümlerinde açar açmaz şu iletiyi veriyor:

“ Windows Vista User Account Control (UAC) is deactivated on your system (recommended!). Please consider: A later activation of UAC can restrict the functionality of XAMPP. ”

UAC`ın (Kullanıcı hesabı denetimi) kapalı olduğunu ve bu durumda ilerde XAMPP programının çalışmayabileceğini hesab etmemizi söylüyor.  Şahsen pek önem vermedim bu hataya. UAC hep kapalı veya açık olsun her iki durumda da program gayet iyi çalışıyor.

Bu uyarıya OK diyerek bir sonraki adıma geçiyoruz. 2 kere ileri dedikten sonra birkaç seçeneğin bulunduğu bir pencere çıkıyor önümüze. Bu pencerede Install Apache ve Install MySQL seçeneklerini seçiyoruz. Install FileZilla seçeneğini seçmenize gerek yoktur. (Filezilla bir FTP programıdır. Yani dosyalarınızı internet ortamındaki sunucunuza (host) atmak için gerekiyor)

Ardından Install diyoruz.

Programımız yükleniyor…(Yüklenirken siyah Console sayfası birkaç kez çıkabilir karşınıza endişelenmeyin programımız yükleniyor rahat olun 🙂 )

Ve Programımız yüklendi. Tabi biz öyle düşünüyoruz :). Daha bitmedi Finish diyoruz.

Ardından yine siyah Console sayfamız açılıyor ve Apache servisini açmaya çalışıyor. Açıldıktan sonra MySQL çalışır duruma geliyor.

İşlem tamamlandıktan sonra aşağıdaki pencere ile karşılaşıyorsunuz. XAMPP Control panel yardımıyla da Apache ve MySQL servislerini çalıştırabileceğinizi söylüyor.

Birsonraki pencerede ise bizi tebrik ediyor 😀 eee nede olsa koskoca sunucuyu kurduk :P. Ve isterseniz control paneli şimdi başlatabileceğini söylüyor. Evet derseniz başlayacaktır 🙂

İşte Control Panel!

Apache ve MySQL çalışır durumda. Buradan durdurabilir ya da çalıştırabilirsiniz. Program kurulduktan sonra C:// diskinde xampp klasörü oluşacaktır. Kalsör içerisinde htdocs klasörünün içerisindeki herşeyi silerek kendi php dosyalarınızı ekleyebilirsiniz. Ardından internet tarayıcınızın adres çubuğuna http://localhost/index.php (index.php sayfasını C://xampp/htdocs/   klasörüne kopyaladığınızı varsaydım) yazarak enter tuşuna bastığınızda sayfanız görüntülenecektir.

Örneğin bir metin dosyasına


  kodunu yazarak dosyayı farklı kaydet seçeneği ile index.php olarak kaydedin. Sonra C://xampp/htdocs/ klasörüne kopyalayarak yukarıda yazdığım linki adres çubuğuna yazarak sayfayı kontrol ediniz.

Peki PhpMyAdmin (MySQL) veritabanı oluşturma (değiştirme, silme, güncelleme) sayfasına nasıl ulaşacağım?

Çok kolay :). Internet tarayıcınızın adres çubuğuna http://localhost/phpmyadmin yazarak PhpMyAdmin arayüzüne de ulaşabilirsiniz kolayca.

İyi çalışmalar arkadaşlar. Herhangi bir sorun ile karşılaşırsanız yorum yazarak bildirebilirsiniz. En kısa zamanda cevaplandıracağım.

65 yorum yapılmış

  Windows 7 MySQL 5.7 kurulumu | Online Öğren

  […] ve PHP kurulur, hazır hale getirilir siz de kodlamanızı yaparsınız. Daha önce blog sayfamda XAMPP kurulumunu […]

  25.01.2017, 21:24:12

  Windows 7 - phpMyAdmin Kurulumu

  […] var. Xampp veya Wampp gibi programlar yardımı ile bu 4 işlemi tek seferde yapabilirsiniz. Yani Xampp veya Wampp kurduğunuzda otomatik olarak mysql, php, phpmyadmin, apache kurmuş […]

  13.02.2017, 10:22:35

  özgür

  benim bir sorum olcak sizlere siteyi filezilla ile hosta attım ancak siteyi açtığımda herhangi bir menüye gitmek istediğimde tarayıcıda görüntülemiyor indiriyor bu sorunu nasıl düzeltebilirim sayfaların uzantısı php. ihs den host aldım dreamweaver ile kodlarım wampserver kullanıyorum yardımcı olabilirseniz çok sevinirim şimdiden çok teşekkür ederim

  19.02.2015, 18:11:04

  Özgür

  Tesekkur ederim hostum html ve php yi desteklemiyor hepsinin uzantisini el ile html yaptim site acildi ancak ben bi forum olusturup siteye girenlerden bagzi bilgiler istiycem html de bunu nasil yapabilirim aslinda siteyi olusturma amacim buydu ancak bilmedigimden tez canli davranip HTML B host aldim simdide siteye giren musterilerin saclarinin rengini boya mi balyaj mi ne istediklerini yazdiklarinda benim gormem gerekiyor html de nasil yapabilirim tesekkur ederim

  20.02.2015, 1:52:00

  celal

  Merhaba Xammp serveri kurdum php site çalıştırdım site açılıyor sıkıntı yok ancak yönetim paneli açtığımda şifreyi girip ok dediğimde 404 sayfa bulunamadı uyarısı veriyor.bir türlü çözemedim teşekkürler.

  25.02.2015, 13:46:08

  celal

  aynı script web üzerinde ftp ye attım çalışıyor.

  25.02.2015, 16:41:54

  thekid

  xampp kurulumu yaptım fakat 80 portum dolu olduğu için portumu 89 olarak değiştirdim. localhost:89 olarak URL den giriş yapıyorum ancak htdocs içerisine kaydettiğim .php uzantılı dosyalarıma erişim sağlayamıyorum.localhost:89/random.php yazınca kodumu çalıştırmıyor açmaya çalışıyor fakat açmıyor.Bu konu hakkında bir bilginiz var mıdır?

  02.04.2015, 15:41:06

  Yunus

  Merhaba websitemin hosting sağlayıcısı dışarıdan dosya kuruluma izin vermiyor. xampp programı ile sitemi kuramıyorum kısacası ama şu uzantılı dosyaları onların sistemine atmama izin veriyor,( DOC, DOCX, XLS, XLSX, ODS, ODT, PAGES or NUMBERS formats ) websitemi forum sitesi yapmayı düşünmüyorum farklı fikirlerim var, xampp programı ile kurduğum siteyi hosting sağlayıcı siteme atabilir miyim ? xampp programı bu uzantılardan birine sahip mi bilgi almak istiyorum. ben websitemin içeriğini profesyonel şekilde tasarlamak istiyorum..

  19.12.2015, 9:51:10

  umut

  benim bir sorum olacak
  localhost/benimsitem gibi bir scriptte 1,2 gün boyunca siteyi düzenledim. menüler olsun, yazılar olsun, ama sadece localhost/benimsitem yazınca görüyordum. wordpress ayarlarından website ismi bölümünden yanlışlıkla başka bir websitesinin ismini yazdım ve localhost/benimsitem ‘e bir daha ulaşamadım. hatamı geride alamadım. bayağı uğraşmıştım çünkü menüler için. nasıl geri alabilirim ?

  12.01.2016, 16:52:00

  serdar

  Anar bey ben bir SMS api örneği indirdim sms satan bir firmadan ilesitim.html dosyası 2 adet php dosyasına bağlı gibi duruyor ben bunu bu programda açıp çalıştırabilir miyim?

  31.03.2016, 6:41:21

  Mustafa

  Mac os ta nasıl kurucam?

  13.05.2016, 11:01:15

  hande

  merhabalar benim ödevim var vezamanım 1 hafta xampp ve dreamwiaver den site yapıcakmısım yanı ıkısınden aynı 1tane konu verdiler falan nasıl yapabilirim ?

  26.05.2016, 14:06:42

  yahya

  bunları tamamen yaptıktan sonra sitemizi hangi Hosting e atacağım veya nasıl bağlantı kurulacak bunlar arasında

  12.01.2017, 14:15:27

  Mevlüt

  Anar bey, ben wordpress klasörümün içindekileri xampp htdocs kalasörünün içindekileri silip buraya yükledim. Ancak adres çubuğuna localhost:8090 veya lacalhost:8090/index.php yazdığımda boş sayfa çıkıyor. localhost:8090/phpmyadmin yazdığımda hiç bir sorun yok. yardımcı olursanız sevinirim.

  04.02.2017, 17:32:53

   Anar SAMADOV

   Ayarlara bakmak lazım. Ayrıca htdocs klasörü içerisinde wordpress klasörünün adını yazmanız lazım mesela localhost:8090/wordpress (veya işte klasörün adı neyse o.)

   04.02.2017, 18:25:58

  Safa

  Merhabalar.Wordpress de bir site yapmak istiyorum ama xampp’ı çalıştırıp xampp dosyası altında htdocs a girdiğimde wptr veya diğer dosyalar görünmüyor.Bunun sebebi ne olabilir ?

  11.04.2017, 10:07:52

  Yasin

  XAMPP kurdum index.php adında sayfam da fakat beni Dashboard sayfasına yönlendiriyor. Bunun nedeni sizce nedir ?

  22.06.2017, 23:56:30

  murat

  ben mac os x e kurdugum xampp programının içindeki httpd.confg dosyasını sildim apache çalışmıyor ne yapmalıyım

  20.09.2019, 22:13:58

  Eren

  Hocam merhabalar benim sorunum biraz karışık ve uzun ama çözüm bulamadım. Öncelikkle xampp kullanıyorum ve bir gün Error: Mysql shutdown unexpectedly hatası aldım. İbdata1 dosyasını sildim olmadı. İnternet üzerinden birçok işlem yaptım ama bir türlü siteme ulaşamadım. Sonra sadece Htdocs, Phpmyadmin ve mysql yedeklerimi C/ klasöründen aldım pc ye format attım. Ancak Phpmyadmin üzerinden dışarı aktar diyerek bir yedek almadım. Pc’ye format atınca xampp’yi tekrar kurdum. Kendi site dosyalarımı atmadan xampp tam olarak çalışıyor. Htdocs dosyalarımı atınca da çalışıyor ancak yeni veritabanı oluşturunca da bomboş geliyor websitem. Mysql dosyalarını xampp klasörüne atınca yine Error: shutdown unexpectedly hatası alıyorum. Biraz uzun oldu kusurruma bakma lütfen ama çözüm yolu arıyorum. Şimdi elimdeki bu üç yerel dosya ile (htdocs, mysql ve phpmyadmin) sitemi kurtarabilir miyim? Çok emeğim var üzerinde kaybetmek istemiyorum. Yardımcı olursan sevinirim. Tşekkürler

  19.04.2020, 15:46:17

Yorum yapın..

isim yerine gerçek isim ve soyisim yazılmadan yapılan yorumlar kesinlikle onaylanmıyor bilginiz olsun.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


%d blogcu bunu beğendi: