alexa  Menu
wordpress-yorum-sayisini-gosterme

WordPress yorum sayısını gösterme

  03.10.2015 ,   1 yorum ,   5.088 kez okundu.

Bir süredir bazı özel nedenlerden dolayı derslere ara vermek zorunda kaldım. Fakat yine zamanım oldukca derslere devam ediyorum zaten bu konuda bir yazı yazıp devam edeceğimi belirtmiştim :).  Bootstrap ile başlayıp wordpress teması oluşturmaya devam ettiğim dersin devamı olarak bu derste yorum sayısını ana sayfada ve makale sayfasında yani single.php sayfasında nasıl gösterebileceğimizi, hangi fonksiyonu kullanarak bu işlemi yapabileceğimizi anlatmaya çalıştım.

Derste kullandığım fonksiyon commenst_number fonksiyonudur. Kullanım şekli aşağıdaki gibidir:

<?php comments_number( $zero, $one, $more ); ?>

Burada zero, one, more alanları aslında ingilizcede kelimelerin çoğul şekillerinde farklı kullanılmalarıdır. Örneğin ingilizcede 1 comment, 2 comments olarak kullanılırken türkçede 1 yorum, 2 yorum şeklinde kullanılıyor. Yani 2 yorumlar olarak kullanılmıyor. Fakat fonksiyonun şeklini değiştiremeyeceğimiz için bu alanları türkçece çevirmemiz gerekecek.

Fonksiyonun ingilizce varsayılan değerleri şöyle :

<?php comments_number( 'no responses', 'one response', '% responses' ); ?>

Fakat biz bunu türkçeye çevirerek aşağıdaki gibi kullanacağız (tabi siz istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz):

<?php comments_number( 'Yorum yapılmamış', '1 yorum', '% yorum' ); ?>

Son bölümde % yorum şeklinde kullanmamız dikkatinizi çekmiştir muhtemelen. % işareti burada yorum sayısı değerini içeriyor. Bu nedenle % işaretini kesinlikle silmiyoruz.

Böylece bu fonksiyonu kullanarak sitenizde makale görüntülenme sayısını ziyaretçilerinize gösterebilirsiniz. Daha detaylı anlatım için videoyu izlemenizi tavsiye ederim.

Kaynak: WordPress Codex

1 yorum yapılmış

    Tahsin

    Merhaba Anar Bey ; Eğitim videolarınızı bir süredir takip ediyorum ve çok faydalı buluyorum. Bu gerçekten çok güzel ve bunun için içten teşekkürler. Sormak istediğim bir soru var ; Bootstrap ile hazırladığımız tasarımı wordpress teması haline getirme derslerinizi takip ettim. Ana sayfa da bulunan slayt alanında eklenen makale ile birlikte Slayt halinde fotoğraf nasıl ekleriz acaba ?

    Yani circle ve teknoloji kategorisi yazılarının eklendiği alanda olduğu gibi ana sayfa da bulunan slider alanında eklenen makale ile birlikte arka planında fotoğraf nasıl koyulabilir.

    Teşekkür Ederim

    23.03.2016, 23:51:37

Yorum yapın..

isim yerine gerçek isim ve soyisim yazılmadan yapılan yorumlar kesinlikle onaylanmıyor bilginiz olsun.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


%d blogcu bunu beğendi: