alexa  Menu
weather api

Yahoo Weather – hava durumu api güncellemesi

  19.01.2019 ,   yorum yapılmadı ,   3.435 kez okundu.

Yaklaşık 2 sene önce Yahoo api kullanarak 10 günlük hava durumu çekme konusunda ufak bir kod paylaşmıştım. Aynı servisten Azerbaycan için hava durumu bilgilerini android uygulamamda kullanıyordum. Fakat birkaç gün önce uygulamada hava durumu bilgilerinin çalışmadığını görünce farkettim ki, Yahoo Api güncellemesi yapmış ve artık eski api çalışmıyor.

Hal böyle olunca tabi mecburen bir güncelleme de ben yapayım dedim. Yahoo yeni api kullanımı için OAuth kimlik doğrulama protokolü kullanıyor. Dolayısıyla bu api-yi kullanmak isterseniz Yahoo üzerinde bir uygulama oluşturmanız gerekiyor. Uygulamayı Yahoo Apps sayfasında oluşturabilirsiniz. Uygulama oluşturduktan sonra size app id, consumer key, consumer secret key diye üç benzersiz id verilecek. Bu id-leri uygulamamızda kullanacağız.

Github üzerinde paylaştığım uygulamada iki PHP dosyası bulunmakta. İlki class.weather.php dosyası. Bu dosyada 6 ve 8. satırlarda yukarıda bahsettiğim id-leri girmeniz gerekecek.

private $app_id = 'your-app-id';
private $consumer_key = 'your-consumer-key';
private $consumer_secret = 'your-consumer-secret';

Daha sonra index.php dosyasında class.weather.php sınıfını include ederek kullanabilirsiniz. Örnek olarak aşağıdaki şekilde kullanılabilir:

include_once "class.weather.php";
$weather = new Weather();
echo $weather->getWeatherData("izmir, tr");

Yahoo Weather Api ile ilgili detaylı bilgiye şuradan erişebilirsiniz.

Yorum yapın..

isim yerine gerçek isim ve soyisim yazılmadan yapılan yorumlar kesinlikle onaylanmıyor bilginiz olsun.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


%d blogcu bunu beğendi: