alexa  Menu

Buca Eğitim Fakültesi Öğrenci İşlerine!

  05.08.2011 ,   2 yorum ,   9.357 kez okundu.

Biraz gecikmiş bir yazı olacak ama yazmadan edemicem. Bilen biliyor üniversite hayatım boyunca fizik dersinden çekmediğim kalmadı 🙂 Ama bunu anlatmıcam tabi. Fakat yaz okulunda fizik dersini aldığım Dokuz Eylül Üniversitesi Buca eğitim Fakültesi Öğrenci işlerinin kulağını çınlatmak istiyorum biraz. Malumunuz her üniversitede öğrenci işleri bir sorundur. Daha kimseden bizim öğrenci işlerimiz çok iyi diye bir söylenti duymadım. Fakat Buca Eğitim fakültesinin beni nasıl çıldırtığını anlatmadan edemicem.

Yıllarca öğrenci işlerinde çalışan (!) insanlar nasıl olur da bir birlerinden habersiz olur anlamıyorum. Bir odada oturacaksın, aynı işi yapacaksın ama 2 metre ilerde oturan iş arkadaşının görevinden sorumluluğundan haberdar olmayacaksın.

buca-egitim-fakultesi-deu

Efendim yaz okulunda farklı bir üniversiteden ders almak istiyorsanız bazı kriterlerin uyuşması gerekiyor. Şöyle ki, aldığınız dersin kredisi kendi okulunuzdaki dersin kredisiyle aynı veya daha fazla olmalı, dersin içeriği aynı olmalı ve dersin hocası bu ders içeriğni onaylamalı. Hal böyleyken yapmanız gereken şudur; Hangi üniversiteden ders alacaksanız , o üniversitenin ilgili bölümünden ders içeriğini alacaksınız ve hocanıza onaylatacaksınız. İşte ben de bunu yapmak istemiştim ama ilgili bölümün web sayfasında (ki bu bölüm DEU Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü) ders içeriğini bulamadım. Haliyle Eğitim Fakültesinin öğrenci işlerini aradım ve durumu anlattım.

Öğrenci işleri: Ders içeriğini öğrenci işlerine gelerek alabilirsiniz.

Ben: Tamam Teşekkür ederim!

Bir sonraki gün gittim ve öğrenci işlerine derdimi anlattım:

Ben: Efendim BÖTE bölümünde açılacak olan Fizik dersinin ders içeriğini alacağım, dün aradım ve buradan alableceğimi söylediniz.

Öğrenci işleri: Bizde BÖTE bölümünde açılacak Fizik ders içeriği yok.

Ben: Nasıl olur? Dün telefonda gelip buradan alabileceğimi söylediniz?

Öğrenci işleri: Hayır bizde yok. Bölüm sekreterliğinden alacaksınız.

Sinirliyim, ama şaşırmadım! Peki dedim ve bölüm sekreterliğine gittim. Aynı şeyleri anlattım ve aldığım cevap farklı olmadı. ” Bende Fizik dersinin içeriği yok öğrenci işlerine sor”. Oradan gönderildiğimi söyleyince de “Bölüm başkanından iste onda vardır” diye bir yanıt aldım. Gittim bölüm başkanının odasına ama bulamadım. Geri geldim bölüm sekreterliğine ve bulamadığımı söyledim, ayrıca kayıt yaptırmam için bunun şart olduğunu, nasıl temin edebileceğimi sorum. Fakat aldığım cevap çok kızdırıdı beni. Cevap aynen şöyleydi:  “Ben ne yapayım?”.

“Ne yaparsan yap” diyerek odadan çıkmak vardı ama terbiyem müsaade etmedi. Neyse öğrenci işlerine geri gelerek durumu anlattım. Asıl olay burada koptu.

Öğrenci işlerinde derdimi anlattığım bayan (ki ilk sorduğumda da aynı bayana sormuştum.), arkasını dönerek çalışma arkadaşına Fizik ders içeriğinin olup olmadığını sordu. Çalışma arkadaşı da “Evet var. Ders içerikleri bende” diye cevap verdi. Tabi artık bu durumda kim olsa çıldırır sanırım. Bu noktadan sonra ne dediysem cevap alamadım. Geçiştirdiler.

Ardından bir şok daha yaşadım. Ders içeriklerini çalışma arkadaşından alarak bana getiren yine aynı bayan, çalışma arkadaşına şöyle bir cümle söyledi. “Biz bu ders içeriğini sabah üniversitenin amblemi olmadan vermedik mi? artık böyle mi veriyoruz?”. Gel de çıldırma? Be kadın sabah verdiysen neden uğraştırıyorsun milleti? Neden sabah verdiğin ders içeriğini, öğlen vermiyorsun?

Neyse yazılacak çok söz var ama değer mi bilmiyorum. Yazık onca üniversite bitirip işsiz dolaşan gençlere. İşini bilmeyenler otursunlar çaylarını içip, dedi-kodularını yapsın maaş alsın. Diplomalı gençler de iş arasın.

Öğrenci işleri ile ilgili yazılacak çok şey var ama işte…

Öğrenci işlerine mümkünse çok sakin zamanlarınızda gidin. Yok zaten çıktığınızda sinirli olacaksınız. Sadece olay yaşamamak için sakin zamanınızda gitmeniz sizin hayrınıza olur 🙂

Neyse çok konuştum yine. Tamam Sustum 🙂

2 yorum yapılmış

  Okumadan üniversite tercihlerinizi yapmayın

  […] var mı bilmiyorum ama bildiğim kadarıyla yok.) Ne olduğunu araştırın. Anlamazsanız öğrenci işlerine veya öğretmenlerinize, araştırma görevlilerine mutlaka sorun. Dönem sonunda sıkıntı […]

  11.07.2015, 1:00:30

  -Dejavu-

  Ben 3 yıl o üniversitede okudum . Bir sıkıntın olduğu zaman hiç bir zaman halledemiyorlar . Hakkın olan bir sınava biri ismini yazmadı diye giremiyorsun bir ton dava . Sözde öğrenci işleri ama öğrencinin hiç bir işini gördükleri yok başından savıyor herkes yok git oraya yok git buraya bende çok dertliyim neyse ne söylersen söyle aynı düzen devam edicektir.Boşver

  22.07.2012, 4:47:08

Yorum yapın..

isim yerine gerçek isim ve soyisim yazılmadan yapılan yorumlar kesinlikle onaylanmıyor bilginiz olsun.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


%d blogcu bunu beğendi: