alexa  Menu
Çocuklar için internet ortamı

Çocuklar için internet ortamı

  22.11.2015 ,   yorum yapılmadı ,   2.515 kez okundu.

Günümüzde internet kullanımı oldukça artmış durumda bunun en temel sebebi ise teknolojiye bağlı olarak gelişmelere ayak uydurmaktır. Geçmişte çocukların atari hatta daha öncesinde sadece oyun dükkanlarında olan çeşitli makinelere bağlılığı hep vardı. Bugünde bilgisayar ortamında bu tür bağlılıklar bulunuyor. Ancak benim bahsedeceğim konu bilgisayar ve oyunlardan daha da ötede olan İnternet ile ilgilidir.

İnternetin yaygınlaşmasından bu yana pek çok faydalı işi de beraberinde getirmiştir. Bunun en temel örneği hayatımızda en çok ihtiyacımız olan sıra alma, kayıt olma gibi önemli şeyleri saatlerce sıra bekleyerek değilde İnternet ortamından bir tık ile alabilmemiz çok büyük fayda kazandırmıştı. Bunun yanında ise bilgileri ansiklopedi kaynaklarından ulaşmakla süre harcamak yerine sadece Google gibi büyük bir bilgi ağının arama kutusuna yazarak bu işi halletmemiz de çok önemli bir adım kazandırmıştır.

Ancak bu önem zamanla büyüyen İnternetin sınırları da aşmasına sebep oldu. Çünkü kötü içeriğe bağlı bir sürü kanallar, web siteleri kurulmaya başladı. Çocuklar daha küçücük yaşta bazı şeyleri erken öğrenerek kötü alışkanları çabuk edinmeye başladılar. Bu yüzden çocukların gelişiminde çok önemli rola sahip olan aileleler kontrolü ele alamayarak İnternetin o çılgın dünyasında çocuklarını kaybettiler. İnternetin çocukların gelişimine zararları maddeler ile saysak çok uzun bir liste çıkar karşımıza. Bunlardan bahsetmeye gerek duymaksızın bu tür eylemlerden çocukların nasıl kurtulabileceğine odaklanmamız gerekir. Çünkü hiç bir zaman sorunlara karşı sorun üretmek çözüm getirmemiştir. En doğru çözüm hatayı ortadan kaldırmak için yapılan eylemlerdir.

evde bilgisayar

Çocukların İnternet ortamındaki alışkanlığı bulunan web sitelerinin engellenmesiyle başlanacak bu olaylar ile bir nevi önü kesilebilir. Özellikle bağımlı çocukların elinden direk bilgisayarı almak çok yanlış bir eylemdir. Çünkü bu tıpkı sigaraya bağımlı birinin elinden paketi almak gibi bir şey olacağı için onun büyük tepkiler vererek belkide zaman içinde beyninde büyük hasarlar oluşmasına sebep olacaktır. Bu nedenle yavaş ve doğru adımlar izleyerek çocuklarımızı doğru içeriklere yöneltmeli İnternet’in faydalı olan kanallarına aşina etmeliyiz. Bu yapı sadece İnternet ortamında değil tüm hayatın parçalarında olmalıdır. Ayrıca kesinlikle çoçuklar bilgisayar kullandıkları odada tek başına bırakılmamalı mümkünse göz önünde bilgisayar kullanmaları sağlanmalıdır.

Yorum yapın..

isim yerine gerçek isim ve soyisim yazılmadan yapılan yorumlar kesinlikle onaylanmıyor bilginiz olsun.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


%d blogcu bunu beğendi: