alexa  Menu
domain nedir

Domain nedir, ne işe yarar?

  25.11.2015 ,   yorum yapılmadı ,   3.140 kez okundu.

Domain, dilimizde alan adı anlamına gelen bir kelimedir. Bu kelimenin ülkemizde domain olarak kendi manasıyla kullanılması global düşünceye sahip olduğu içindir. Domain bugün neredeyse herkesin kullandığı bir hizmettir. Bu hizmet ICANN ismine sahip şirket tarafından yürütülmektedir. Hepimizin bildiği com, net ve benzeri popüler uzantıların hepsi birer alan adıdır. Bu uzantılar herkes tarafından tescil edilebilir, transfer edilebilir yapıdadır.

Domain Yazmanı Nedir?

ICANN firması tarafından bayilik alan şirketlere verilen ünvandır. Bu tip firmalar direkt olarak alan adını tescil etme yetkisine sahip olurlar. Bu yüzdende malum firmadan tescil edilen WHOIS bilgilerine bakıldığında whois.alanadifirmasininismi.com şeklinde bir ibareye rastlarız. Bu tip ibarede yer alan isim yazman firmadır.

Bunların dışında yazman firmadan bayilik alan alt bayilik mantığı ile satış yapan şirketlerde bulunmaktadır. Genellikle çoğu yazman firma bayilik vermez. Ancak bazı yazman firmalar bizzat alt bayilik satmak için kurulmuştur. Bunlara örnek; Tucows, NicProxy, OnlineNIC şeklindedir.

domain uzantı

Yeni Domain Uzantıları Nelerdir?

Kısa bir zaman önce ICANN tarafından onayla satışa çıkarılan yeni tipte alan adları oldukça popüler bir konuma gelmiştir. Bu uzantılar daha çok yapılan işin türüne göre sınıflandırılmıştır. Çünkü günümüzde İnternet ortamında com, net gibi uzantıları aşırı popüler hale gelmesiyle siteler kategorize mantığın çok fazla dışına çıkmıştır. İşte tam da bu sebeple yeni alan adları bir ilaç tedavisi gibi olmuştur. Örneğin .community uzantısını tescilleyerek şirketinizi, .hosting şeklinde uzantıyla barındırma firmanızı, .fish uzantısıyla da balık üzerine bir sitenizi kategorize mantıkta açabilirsiniz.

Yorum yapın..

isim yerine gerçek isim ve soyisim yazılmadan yapılan yorumlar kesinlikle onaylanmıyor bilginiz olsun.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


%d blogcu bunu beğendi: