alexa  Menu
Git branch kullanımı

Git branch kullanımı – komut satırı

  15.02.2019 ,   yorum yapılmadı ,   2.368 kez okundu.

Git ile ilgili birkaç paylaşımdan sonra sanıyorum git branch ile ilgili birşeyler söylemek şart. Aslında ben de yeni kullanmaya başladım aktif olarak ama çok ciddi manada faydasını görüyorum. İşlerimi çok kolaylaştırıyor ve daha düzenli bir şekilde çalışabiliyorum.

Git branch nedir ve neden kullanmamız gerekiyor diye sorarsanız kısaca açıklamaya çalışayım. Videoda da bahsettiğim gibi bir framework oluşturduğunuzu düşünün ve bu  framework-ü bundan sonrakı birçok projenizde kullanmayı planlıyorsunuz. Ama framework için başka düşündüğünüz güncellemeler var. Projelerinize bu dosyaları kopyalayarak dahil etmeniz gerekiyor. Sonra yeni güncellemeler yaptığınızda teker teker kopyala yapıştır gibi bir sürü uğraşmanız gereken işler falan.

Ama bunu git ile ve branch oluşturarak yaparsanız ki diyelim ana kodlarınız master branch-inde ve siz haberler diye bir proje için haberler branch-inde çalışıyorsunuz. O zaman master branch-inde yaptığınız yeni güncellemeleri git pull ederek anında haberler branch-ine aktarabilirsiniz. Tabi böyle yazarak ne kadar anlaşılır bilmiyorum ama uygulamasını videoda göstermeye çalıştım.

Ayrıca büyük bir projede 10 kişi çalıştığınızı düşünün. Proje bir tane ama 10 kişi aynı kodlarla çalışıyor ve durmadan yeni modüller yazılıyor. Ana dosyalarda değişiklikler yapılıyor. Sonra bu kodları nasıl birleştirirsiniz? USB ile aktarmak, maille göndermek ve s. Kod yazmaya ayırdığınız zamandan daha fazla zaman gerekbilir 🙂 İşte bu durumda da git işinizi ciddi manada kolaylaştırır. Herkes kendi branch-inde bir çalışma yapar veya bir master branch-iniz olur bir de proje branch-i oluturursunuz. Herkes proje ile ilgili değişiklikleri orada yapar ve gerektiğinde herkes oradan kodları kolayca çeker. Ana kodlarda değişiklik gerektiğinde de master üzerinde yaparsınız. Sonra proje branch-inde pull ederek kodları birleştirirsiniz.

Dolayısıyla işlerinizi kolaylaştırmak ve ciddi manada zaman kazanmak için mutlaka git kullanmanızı öneririm. Ki zaten şuan bir iş arasanız git ile çalışıp çalışmadığınızı mutlaka sorarlar 🙂

İyi çalışmalar dilerim.

 

Yorum yapın..

isim yerine gerçek isim ve soyisim yazılmadan yapılan yorumlar kesinlikle onaylanmıyor bilginiz olsun.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


%d blogcu bunu beğendi: