alexa  Menu
green_card_apply_dv_2019

Green Card 2019 başvuruları başladı

  07.10.2017 ,   1 yorum ,   2.699 kez okundu.

Bildiğiniz gibi her sene Amerika tarafından Green Card (Yeşil kart) adı altında 50 bin kişiye vize veriliyor. Bunun için her sene belirlenen tarihler arasında kurallara uygun şekilde sadece ücretsiz başvuruda bulunmanız gerekiyor. Çekiliş usulü ile yılda farklı ülkelerden olmak üzere 50 bin kişiye bu vize dağıtılıyor.

Program İle İlgili Genel Bilgiler
Kongre yetkisiyle yapılmakta olan Çeşitlilik Göçmen Vize Programı (DV), ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yürütülmekte olup her sene Göçmenlik ve Vatandaşlık Yasası’nın (INA) 203 (c) maddesince belirlenmiş şartlara göre düzenlenir. Yasa, ‘’çeşitlilik göçmenleri’’ olarak bilinen bir grup için çıkarılmış olup ABD’ye göçün az olduğu ülkelerde doğmuş olan kişiler için öngörülmüştür. 2019 mali yılı için 50,000 çeşitlilik vizesi (DV) verilecektir. DV programına kayıt olmak ücretsizdir.

Program kapsamında seçilen kişilerin (kazananlar) vize alabilmek için basit ancak katı bazı yeterlilik şartlarını yerine getirmeleri gerekir. DV programını kazananlar, bilgisayar tarafından rastgele yapılan bir çekiliş sonucunda belirlenmektedir. ABD Dışişleri Bakanlığı çeşitlilik vizelerini altı coğrafi bölge arasında paylaştırır ve bu bölgelerde bulunan hiçbir ülke, ilgili sene içinde verilecek olan toplam çeşitlilik vizelerinin yüzde yedisinden fazlasını alamaz.

Bu sene için başvurular 3 Ekim tarihinde başlamıştır. 7 kasım tarihine kadar başvuruda bulunmanız gerekiyor. Bazı önemli noktaları belirtmek istiyorum:

Güncelleme: Teknik nedenlerden dolayı bu sene başvurular 18 Ekim tarihinden 22 Kasım tarihine alınmıştır. 18 Ekim tarihine kadar eğer başvuru yapan varsa yeniden başvuruda bulunmalıdır. (Kaynak: New Entry Period for Diversity Visa Program DV-2019)

 1. Green card başvurusu tamamen ücretsizdir ve resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz. Bazı şirktler belirli ücretler karşılığında başvuruda bulunmanızı teklif edebilirler. Ama buna hiç gerek yok çünkü başvuru çok basit ve sadece 10-15 dakikanızı alacaktır.
 2. Başvuru için önemli noktalardan birisi fotoğraf. Fotoğraf ile ilgili istenen özellikleri buradan inceleyebilirsiniz.
 3. Başvuru zamanı tüm bilgileri doğru şekilde girmeniz gerekiyor. Mesela evliyseniz, çocuğunuz varsa mutlaka belirtmeniz lazım. Yanlış doldurulan bilgiler ile green card kazanırsanız bile mülakat zamanı o yanlışlar vize almanıza engel olacaktır.
 4. Eğer evliyseniz kendi adınıza ve eşiniz adına da başvuruda bulunabilirsiniz. Zaten her ikiniz adına başvuruda bulunmanızın bir avantajı da var. Eğer birinize green card çıkarsa ikiniz de kazanmış sayılıyorsunuz.
 5. Bilgileri doldururken türkçe karakter kullanmayınız.
 6. Türkçe kılavuz için buraya bir göz gezdirin derim.

Şunu da belirtmekte fayda var. Green card size para, iş, yaşamak için ev hakkı vermiyor. Sadece yasal olarak Amerikada yaşamak ve çalışmak izni veriyor. Uçak biletinizden tutun yaşamınızı sürdürmek için gereken herşeye kadar siz sorumlusunuz.

1 yorum yapılmış

  Tahir

  Əla. Məlumat üçün təşəkkür edirəm.

  08.10.2017, 9:03:10

Yorum yapın..

isim yerine gerçek isim ve soyisim yazılmadan yapılan yorumlar kesinlikle onaylanmıyor bilginiz olsun.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


%d blogcu bunu beğendi: